Nëndetëse bërthamore ruse dalin në sipërfaqe në Alaska, gjuajtësit amerikanë F-22 pikasin avionë rusë në manovrat madhore të Putin në Detin Bering

29/08/2020 21:53

Flota detare ruse zhvilloi sot lojëra të mëdha lufte pranë Alaskës duke përfshirë dhjetra anije dhe aeroplanë, tha ushtria, në stërvitjet më të mëdha në këtë zonë që nga kohërat Sovjetike.

Shefi i marinës ruse, Adm. Nikolai Yevmenov, tha se më shumë se 50 anije luftarake dhe rreth 40 aeroplanë po merrnin pjesë në stërvitjen në Detin Bering, ku përfshiheshin përfshinte lëshime të shumta raketash.

“Ne po mbajmë stërvitje të tilla masive atje për herë të parë,” tha Yevmenov në një deklaratë të lëshuar nga Ministria Ruse e Mbrojtjes.

Si pjesë e ushtrimeve, nëndetësja bërthamore ruse Omsk u shfaq në afërsi të Alaskës të enjten, thanë zyrtarë amerikanë. Luftanija raketore Varyag e Rusisë lëshoi një raketë lundrimi si pjesë e manovrave të marinës në Detin Bering.

Komanda e Mbrojtjes së Hapësirës Ajrore të Amerikës së Veriut dhe Komanda e ShBA Veriore po monitorojnë nga afër nëndetësen, tha zëdhënësi i Komandës Veriore Bill Lewis.

“Ne nuk kemi marrë ndonjë kërkesë për ndihmë nga marina ruse ose marinarë të tjerë në zonë,” tha Lewis nga baza e forcave ajrore Peterson në Kolorado. ‘Ne gjithmonë jemi gati të ndihmojmë ata që janë në fatkeqësi.’

Lewis nuk pranoi të jepte detaje të tjera në lidhje me nëndetësen, duke përfshirë afërsinë e saj me Alaskën. Ai vetëm tha se po vepronte në ujërat ndërkombëtare pranë Alaskës.

“Ne ndjekim nga afër anijet ‘e interesit’, përfshirë anijet e huaja detare ushtarake, në zonën tonë të përgjegjësisë,” tha Lewis.

Ushtrimi ushtarak rus po zhvillohet në ujërat ndërkombëtare, shumë larg detit territorial të Sh.B.A., tha ai.

FOTO GALERI
1/7

Top Channel