SHBA/ Uragani Laura shkatërron zona të tëra në Louisiana e Texas, 3 të vdekur e dëme të gjera

27/08/2020 21:00

Urragani i fuqishëm Laura ka mbërritur sot në SHBA dhe ka shkatërruar zona të tëra nga Louisiana deri në lindjen e largët të Texas. tre vetë humbën jetën teksa erërat shkulnin çatitë dhe ndërprenë rrymën elektrike në dhjetra-mijëra shtëpi.

Laura preku tokën e SHBA sot në orën lokale 13.00 me erëra deri në 150 milje në orë, dhe mbushi me mbetje shkatërrimi qytetin Lake Charles në Louisiana.

Guvernatori John Bel Edwards nxiti rezidentët të gjenin strehim dhe të prisnin autoritetet për udhëzime. Disa zjarre u shkaktuan nga shkatërrimi ndërsa zjarrfikësit po përpiqeshin të riparonin gjithashtu një rrjedhje klorine në një impjant prodhues.

Në disa qytete pemët ishin shkulur nga rrënjët, së bashku me shtyllat e tabelat e sinjalistikës. Në galerinë e mëposhtme jeten detaje të pasojave

FOTO GALERI
1/12

Top Channel

Top News – Mbyllen aplikimet për hetues/ 536 persona aplikuan për të qenë pjesë e BKH
Ironi e fatit, por që epilogun e pati me fund të lumtur. Marianna Scarano, infermiere në repartin e reanimacionit në Poliklinikën e Barit, zbuloi një ditë aty të shtruar bashkëshortin e saj. Marianna është prej nje viti në vijën e parë të frontit kundër sëmundjes me kolegët e saj. Makthi personal sakaq filloi kur i shoqi, Vincenzo u dërgua me urgjencë në spital pasi u ndje papritur keq, ndërsa niveli i oksigjenit në gjak i kishte zbritur në 93. Tamponi i doli pozitiv, dhe e cojne me urgjencë në terapi intensive. E shoqja nuk kishte menduar kurrë se do ta gjente aty. “ Mendova se do ta intubonin, thashë se nuk do t`ia kishte dalë dot. Ishte një tmerr, megjithatë nuk hoqa dorë për asnjë cast. Nuk flija dot natën. Ishte gati e paimagjinueshme, që pas stresit të përjetuar më pacientët në të gjithë këta muaj të kaluar në repartin e terapisë intensive, të përfundoja duke bërë infermieren e një njeriu aq të dashur për mua”, ka rrëfyer ajo. Për fat të mirë, më e keqja kaloi dhe Marianna tani thotë se mund të marrë frymë lirisht, pasi i shoqi ka dalë tashmë nga zona e rrezikut, ndërsa të dy shpresojnë ta hedhin sa më shpejt pas krahëve këtë eksperiencë të frikshme.
Top Channel/ “Pse ke ardhur në shtabin tim, makina është e pastër”/ Bardhi përplaset me policinë
Top Channel/ Lezhë, gati për zgjedhjet/ Dërgohen materiale zgjedhore
Top Channel/ Përgatitjet për zgjedhjet/ Shkodër, mbërrijnë materialet zgjedhore
Top Channel/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit. Momenti kur “kërcet” arma