Presidenti Trump mbyll të enjten Kuvendin republikan me fjalimin ku do të pranojë emërimin

27/08/2020 22:19

Dy javët e kuvendeve politike ku dy partitë kryesore të Shteteve të Bashkuara emëruan kandidatët e tyre për president, mbyllen të enjten në mbrëmje me fjalimin e Presidentit Donald Trump, ku ai do të pranojë emërimin në Kuvendin Kombëtar Republikan.

Zoti Trump pritet ta mbajë fjalimin nga Kopshti Jugor i Shtëpisë  Bardhëpasuar nga një shfaqje fishekzjarresh  shëtitoren kryesore  Uashingtonit.

Mes folësve  enjten  mbrëmje, do  jetë edhe kreu i shumicës republikane  Senat, Mitch McConnell, Senatori Tom Cotton, kreu i pakicës republikane  Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy dhe vajza e presidentitIvanka.

Ndërkohë  vendi është përfshirë nga trazira  reja racoreNënpresidenti Mike Pence u tha votuesve, nuk do  jeni  sigurtë  Amerikën e Joe Bidenit,” duke sulmuar kandidatin demokrat për president se është partner i gatshëm i atyre  duan  shkurtojnë fondet për policinë.

“Joe Biden thotë se Amerika ka racizëm  sistem,” tha zoti Pence  natën e tretë  Kuvendit Kombëtar RepublikanDhe se  radhët e forcave  rendit ka paragjykime  brendshme kundër pakicaveDhe kur e pyesin nëse mbështet shkurtimin e fondeve për forcat e rendit, u përgjigj ‘Po, patjetër’,” tha zoti Pence.

“E vërteta e vështirë është se ju nuk do  jeni  sigurtë  Amerikën e Joe Bidenit,” tha zoti Pence  fjalimin  mbajti nga Fort McHenry  Baltimorënjë fortesë  ka hyrë  histori për betejën e vitit 1814 me trupat britanikeGjatë betejësnjë oficer amerikan u frymëzua dhe kompozoi këngën “Flamuri i Spërkatur me Yje,”  u  himni kombëtar.

Ish-nënpresidenti Biden reagoi  enjtengjatë një interviste  televizionin CNN, duke akuzuar republikanët dhe Presidentin Donald Trump se janë ata duan   ketë dhunë.

Vendi do  jetë shumë  i sigurt kur ai  mos jetë  president”, tha zoti Biden.

Ai shtoi se gjithmonë ka “denoncuar dhunën dhe plaçkitjet”.

Presidenti Donald Trump dhe shumë nga përkrahësit e tij kanë akuzuar zotin Biden se mbështet thirrjet e Lëvizjes BLM (Jetët e Afrikano-Amerikanëve Vlejnë si dhe  grupimeve  tjera liberale për  anuluar fondet për departamentet e policisënjë akuzë  zoti Biden e ka hedhur poshtë. Por zoti Pence u bazua  komente reale  rivalëve demokratë  zgjedhje, se Joe Biden dhe Kamala Harris janë shprehur hapur ndaj idesë për  reduktuar fondet për policinë dhe për  përdorur fondet e kursyera për agjenci komunitare   angazhohen për  luftuar krimin.

Nuk dua  anuloj fondet për policinë,” tha këtë muaj zoti Biden. Dua  miratoj  shumë fonde për policinë për t’iu përgjigjur nevojave urgjente nga qasja tek metodat e ruajtjes  rendit  formë komunitaretek punësimi i punonjësve socialë  departamentet e tyre psikologëve cilët  jenë  gjendje  merren me problemet e rënda  do  kërkonin diploma universitare për zgjidhje,” siç u shpreh zoti Biden.

Zëvendës menaxherja e fushatës  zotit BidenKate Bedingfield tha  një deklaratë  mërkurën se zoti Pence  fjalimin e tij përdori vetëm “taktika frikësimi  diskredituara dhe manipulim  një përpjekje për  na përçarë edhe  shumë”. Ajo tha se zoti Pence pothuajse nuk e përmendi “virusin  po vret mijëra amerikanë çdo javë”, dhe uraganin e fuqishëm  po i afrohet brigjeve amerikane.

Emërimi

Zoti Pence pranoi zyrtarisht emërimin si kandidat i republikanëve për një mandat  dytë si nënpresident bashku me  shoqen, Karen,  prani  rreth 150 vetëvezoti Pence u betua se ai dhe Presidenti Trump do  qëndrojmë përkrah atyre  veshin uniformën blu dhe nuk do  ndalim fondet për policinë, as tani, as kurrë!”.

Turma e mbledhurshumë prej tyre veteranë  ushtrisëishin ulur pranë njëri-tjetrit, pa shumë distancë, pa maskasiç e kërkojnë rregullat për  penguar përhapjen e koronavirusit.

 mes  punimeve  kuvendittrazirat racore kanë përfshirë qytetin Kenosh Uiskonsin ku policia  dielën qëlloi 29-vjeçarin Jacob Blake duke rindezur revoltimin e aktivistëve  kanë demonstruar prej muajsh me thirrjet për drejtësi racore.

Një 17-vjeçar u arrestua  shtetin e Ilinoit nën dyshimet për vrasjen e dy protestuesve dhe plagosjen e një  treti.

Dyshja konkurrente republikane Trump dhe Pence, si dhe një numër figurash republikane  e kanë marrë fjalën gjatë kuvendit kanë theksuar se administrata është një përkrahëse e fortë e forcave  renditpërballë protestave  dhunshme  kanë shpërthyer kundër dhunës dhe padrejtësive racore ndaj pakicave  nga vdekja  25 maj e George Floyd-it  Mineapolis gjatë arrestit.

Nënpresidenti Pence deklaroiDhuna duhet  ndaletqoftë  Mineapolis Portland apo  Kenosha,” duke shtuar se administrata Trump do  garantonte ligjin dhe rendin për çdo qytetar.

 komentet e tij, ai tha Presidenti Trump dhe unë e kemi  qartë se burrat e gratë  mbajnë uniformat e rendit janë njerëzit   mirë  kanë dalë prej nesh. Ata vënë jetën  rrezik çdo ditë”.

Populli amerikan e di se nuk na kërkohet  zgjedhim mes përkrahjes për forcat e rendit dhe mbështetjes  afrikano-amerikanëve  janë fqinjët tanë për  përmirësuar cilësinë e jetës  qytetet tona nga dita e parë e administrates Trump, i kemi bërë  dyja dhe do  vazhdojmë edhe për katër vjet  tjera  Shtëpinë e Bardhë,” tha ai.

PresidentiZonja e Parë përshëndesin Kuvendin.

Pas fjalimit  zotit Pence, Presidenti dhe Zonja e Parë hipën  podiumin e ngritur  Fortesën “Fort McHenry” për  përshëndetur nënpresidentin dhe bashkëshorten e tij dhe për  dëgjuar këngëtarin e muzikës Country, Trace Adkins  interpretimin e himnit kombëtar.

 mërkurën e mori fjalën edhe Kellyanne Conway, një nga këshilltarët kryesorë  Presidentit Trump, e cila brenda pak ditësh pritet  largohet nga Shtëpia e Bardhë për  shpenzuar  shumë kohë me familjen dhe katër fëmijët e saj.

Duke folur për presidentinajo tha se ai është një individ  zgjedh betejat   vështira dhe do  luftojë për ju”.

Lista e figurave republikane  morën fjalën  mërkurën përfshinte edhe senatorët Marsha Blackburn nga Tenesi dhe Joni Ernst nga Ajovasi dhe Richard Grenellish-drejtor  detyrë i zbulimit kombëtar.

Anketat tregojnë se zoti Biden kryeson me një epërsi mesatarisht prej 7.6 për qindsipas një analize anketash nga faqja “Real Clear Politics”. Megjithatë epërsia e zotit Biden është  e vogël  disa shtete  pavendosura edhe këtë radhë mund  jenë vendimare për rezultatin e zgjedhjeve.

 katër dekadat e fundit vetëm dy presidentë amerikanë nuk kanë arritur  zgjidhen për një mandat  dytë, Jimmy Carter  vitin 1980 dhe George H.W. Bush  vitin 1992./VOA/

Top Channel