Super Cikloni Amphan/ Stuhia më e fuqishme në Gjirin e Bengalit, India dhe Bangladeshi do goditen pas afro 36 orëve

19/05/2020 09:30

Në më pak se 36 orë, India dhe Bangladeshi po përgatiten të përjetojnë stuhinë më të fuqishme në histori në Gjirin e Bengalit.

Gjatë kësaj të hëne shpejtësia e erës arriti 270 km/orë dhe së bashku me shirat e rrëmbyeshëm pritet që “Amphan” të shkaktojë shumë dëme.

Kulmin stuhia mendohet ta arrijë në kufirin mes dy vendeve, pikërisht në qytetin 14 milionë banorësh të Kolkatës. Amphan e kanë krahasuar deri tani me një uragan të kategorisë 4 në Atlantik apo me një tajfun të Paqësorit Perëndimor.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel