“Mund të mos jemi vetëm”/ Misteri i UFO-ve, dokumentet e sapopublikuara japin detajet e pazakonta

14/05/2020 09:44

“Raportet e rrezikut” të sapopublikuara, ku përmbahen detaje të takimeve midis avionëve të marinës amerikane dhe “fenomeneve ajrore të paidentifikuara” zbulojnë detaje rreth incidenteve që u vendosën në qendër të vëmendjes, kur Pentagoni zyrtarisht publikoi muajin enshkuar, ​​video të tre takimeve të pazakonta.

“Avioni i panjohur kishte madhësi të vogël, përafërsisht sa një valixhe me ngjyrë argjendi”, thuhej në një raport që përshkruan një incident nga 26 mars 2014.

Gjatë atij takimi, një prej avionëve të marinës F / A-18 nuk qe në gjendje të përcaktonte pozitivisht identitetin e avioni.

CNN mori të mërkurën dokumentet e Qendrës së Sigurisë së Marinës, të cilat më parë ishin etiketuar “Vetëm për përdorim zyrtar”. Ata ndjekin lëshimin zyrtar të Pentagonit në fund të muajit të kaluar të tre videove të shkurtra që tregojnë “fenomene ajrore të paidentifikuara” që më parë ishin bërë publike nga një kompani private. Raportet u botuan për herë të parë nga Drive, një faqe në internet që përfshin lajmet automatike dhe çështjet ushtarake, të cilat i morën dokumentet përmes një kërkese të Ligjit për Lirinë e Informacionit.

Videot tregojnë objekte të panjohura fluturuese, që lëvizin me shpejtësi, ndërsa regjistrohen nga kamerat infra të kuqe. Dy nga videot përmbajnë aviatorë detarë që reagojnë me frikë rreth faktit se sa shpejt lëvizin objektet. Një zë spekulon se mund të jetë një drone.

Objektet mund të jenë drone
Raportet e publikuara së fundmi duket se ndajnë këtë vlerësim, duke përshkruar shumë prej avionëve të paidentifikuar si “Sistemet Ajrore të Pakomanduara (UAS)”, emri zyrtar i Pentagonit për aeroplanët e telekomanduar.
Sipas një raporti tjetër të incidentit nga nëntori 2013, një pilot i marinës F / A-18  “ishte në gjendje të merrte vizualisht një aeroplan të vogël. Avioni kishte një hapësirë ​​krahësh dhe ishte me ngjyrë të bardhë pa tipare të tjera të dallueshme”.

“Për shkak të madhësisë së vogël, avioni mund të ishte një UAS”, thuhet në raport.

Një tjetër incident nga 27 qershor 2013, tha se “avioni i hasur ishte me ngjyrë të bardhë dhe përafërsisht madhësia dhe forma sa e një drone ose rakete”, sipas raportit.

Por raportet thonë se edhe kur objektet e paidentifikuara fluturuese vlerësohen se janë drone, ushtria nuk është në gjendje të identifikojë kush ishte duke e përdorur dronin, duke paraqitur një sfidë të madhe sigurie për trajnimin e avionëve të Marinës në zonë të cilat janë të kufizuara në hapësirat ajrore të trajnimit ushtarak jashtë bregut lindor të Virxhinisë.

“Pas fluturimit, agjensia kontrolluese kontaktoi shumë operatorë lokalë të UAS, por asnjëri nuk pretendoi njohuri për” avionin e paidentifikuar, thuhet në raportin e nëntorit.

“Ndjej se mund të jetë çështje kohe vetëm përpara se një prej avionëve tanë F / A-18 të ketë një përplasje në ajër të mesëm me një UAS të paidentifikuar”, paralajmëroi një nga autorët e një raporti.

“Në shumë mënyra” dronët “paraqesin rrezik më të madh se avionët e manovruar. Ata shpesh janë më pak të dukshëm vizualisht dhe më pak të dukshme nga radari sesa avionët e manovruar,” thuhet në raport.

Ekziston gjithashtu mundësia që dronët të mund të operohen nga një kundërshtar si Rusia ose Kina që mund të kenë qenë duke kërkuar të mbledhin informacione rreth operacioneve të ushtrisë amerikane.
Marina tani ka udhëzime zyrtare për mënyrën sesi pilotët e saj mund të raportojnë kur besojnë se kanë parë UFO të mundshëm.

E vërteta është atje

Pentagoni ka studiuar më parë regjistrimet e takimeve ajrore me objekte të panjohura, si pjesë e një programi të klasifikuar që nga koha e mbyllur që u nis me urdhër të ish-senatorit Harry Reid nga Nevada. Programi u lançua në vitin 2007 dhe përfundoi në vitin 2012, sipas Pentagonit, sepse ata vlerësuan se kishte përparësi më të larta që kishin nevojë për fonde.

Sidoqoftë, Luis Elizondo, ish-drejtuesi i programit të klasifikuar, i tha CNN në vitin 2017 se ai personalisht beson se “ka prova shumë bindëse që ne mund të mos jemi vetëm”.

“Këto avionë – do t’i quajmë aeroplan – po shfaqin karakteristika që aktualisht nuk janë brenda inventarit të SHBA dhe as në ndonjë inventar të huaj për të cilin ne jemi të vetëdijshëm,” tha Elizondo për objektet që ata hulumtuan. Ai thotë se dha dorëheqjen nga Departamenti i Mbrojtjes në 2017 në protestë për sekretin që rrethon programin dhe kundërshtimin e brendshëm për financimin e tij.

 

FOTO GALERI
1/5

Top Channel