Pompeo: Irani, edhe në kohë të koronavirusit nxit terror!

13/05/2020 13:17

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, tha se Irani po i përdor burimet e tij “për të nxitur terror”, edhe pse qytetarët e tij janë duke përjetuar një nga shpërthimet më të këqija të koronavirusit në Lindjen e Mesme.

Pompeo i bëri këto komente në Jerusalem, ku do të takojë kryeministrin e Izraelit, Benjamin Netanyahu, dhe zyrtarë të tjerë të Qeverisë së re izraelite për të diskutuar rreth aktiviteteve të Iranit në Lindjen e Mesme, konfliktit në Siri, pandemisë së koronavirusit dhe çështje të tjera.

“Edhe gjatë pandemisë, iranianët janë duke shfrytëzuar burimet e regjimit të ajatollahut, për të nxitur terror në gjithë botën”, tha Pompeo përpara takimit me dyer të mbyllura me Netanyahun.

“Kjo tregon shumë për shpirtin e atyre njerëzve që udhëheqin atë vend”, tha Pompeo.

Tensionet midis Teheranit dhe Uashingtonit janë përkeqësuar qëkur presidenti amerikan, Donald Trump, ka marrë detyrën në janar të vitit 2017.

Ato kanë arritur kulmin kur Trump është tërhequr nga një marrëveshje bërthamore me Iranin në vitin 2018 dhe ka rikthyer sanksionet ekonomike kundër Republikës Islamike.

Top Channel