​Skandaloze: Ambasadori krahason Merkelin me Hitlerin

11/05/2020 19:15

Ambasadori i Maltës në Finlandë dha dorëheqje pasi krahasoi kancelaren gjermane Angela Merkel me diktatorin nazist Adolf Hitler.

Michael Zamit Tabona ka shkruar në Facebook se Hitleri ishte ndalur 75 vjet më parë, dhe e pyeti: “Kush do ta ndalojë Angela Merkel?”, raporton BBC.

“Ajo përmbushi ëndrrën e Hitlerit! Për të kontrolluar Evropën”, deklaroi ambasadori maltez.Postimi i tij në Facebook u fshi më vonë, me kërkesë të ministrit të Punëve të Jashtme të Maltës, Evarist Bartolo.

Ministri njoftoi se vendi i tij do t’i kërkonte falje Gjermanisë, shkruan Times of Malta.

Top Channel