Pavarësisht pandemisë, Bjellorusia mban paradë ushtarake

10/05/2020 04:00

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksander Lukashenko ka injoruar këshillat për të frenuar përhapjen e koronavirusit dhe ka organizuar sot një paradë ushtarake.

Parada ushtarake u organizuar për të shënuar 75-vjetorin e fitores në Luftën e Dytë Botërore. Ushtarë dhe tanke marshuan në rrugët e kryeqytetit bjellorus, Minks.

Lukashenko madje ka thënë se është “psikozë” frika nga sëmundja COVID-19, që shkaktohet nga koronavirusi. Ai ka paralajmëruar se masat izoluese mund të dëmtojnë ekonominë e vendit.

Në Bjellorusi, ligat lokale të futbollit vazhdojnë të zhvillojnë ndeshje me praninë e tifozëve.Sipas të dhënave të publikuara nga Universiteti Johns Hopkins afro 4 milionë persona janë infektuar me koronavirus, ndërkaq, 275 mijë të tjerë kanë humbur jetën./REL

Top Channel