Mbi 1 milion njerëz u varrosën në këtë vend, pritet të hapet për publikun

10/12/2019 16:50

Ishulli dikur i paarritshëm, i braktisur në Nju Jork, ku më shumë se një milion njerëz u varrosën në varre të panjohura të gërmuara nga të burgosurit, së shpejti mund të jetë plotësisht i hapur për publikun.

Një milje i gjatë, në ishullin Hart janë varrosur për mëse 150 vjet trupa të paidentifikuar, të varfërit, të vdekurit gjatë lindjes dhe ata që kishin vdekur nga AIDS. Ai është një nga varrezat më të mëdha publike në Shtetet e Bashkuara.

Shpesh përmendet si “Ishulli i të vdekurve” ose “burgu i të vdekurve” dhe është drejtuar nga administrata e burgut për më shumë se një shekull, e cila ka ndaluar rreptësisht hyrjen, transmeton KosovaPress.

Vizitat te të afërmit lejojnë vetëm dy ditë në muaj, media lejohet të vijë vetëm dy herë në vit, e shoqëruar nga oficerët e burgut. Gazetarët e AFP së fundmi kanë shkuar në një turne të tillë.

“Unë nuk dua që dikush të më thotë kur mund të vizitoj vendin e fundit të fëmijës tim të pushimit. Unë dua të shkoj kur të dua, “tha Elaine Joseph, 65-vjeç, për agjencinë franceze të lajmeve.

Vajza e saj Tomika kishte vetëm disa ditë kur ndërroi jetë në janar 1978, pasi lindi para kohe. Joseph nuk u lejua të vizitojë varrin e saj deri në vitin 2014.

Por së shpejti, infermierja në pension do të jetë në gjendje ta bëjë atë çdo ditë, pasi kryetari Bill de Blasio nënshkroi urdhrin e hapjes së ishullit.

Ishulli Hart, i vendosur në veri të lagjes Queens të Nju Jorkut, u bë një varrezë qysh në vitin 1869 pasi qyteti bleu tokë nga pronarët e tokave për të varrosur banorët e paidentifikuar dhe të varfër atje.

Më shumë se një mijë të vdekur, përfshirë persona të panjohur, varrosen aty çdo vit. Të rriturit janë varrosur në blloqe vertikale nga tre secila, dhe fëmijët deri në pesë arkivole.

Arkivolet janë të numëruara, nuk janë emëruar, kështu që nuk ka gur varre. Ka shënjues të vogël varri të bardhë në të gjithë ishullin.

Këshilli i Qytetit të New York muajin e kaluar vendosi të heqë kontrollin e burgut në ishull. Në të ardhmen, ajo do të menaxhohet nga parqet, dhe aktivistët e kanë mirëpritur vendimin. Këshilli njoftoi gjithashtu vendosjen e linjave të transportit ditor.

Aktivistët kanë mbrojtur qasje më të madhe në varreza për tre dekada. Midis tyre është Melinda Hunt që ka ndihmuar shumë familjarë të të varrosurve, përfshirë Jozefin, të lokalizojnë të dashurit e tyre.

Vajza e saj ndërroi jetë gjatë një stuhie dëbore që bllokoi Nju Jorkun. Ajo nuk arriti në spital dhe qyteti varrosi fëmijën e saj në ishull për shkak të kaosit.

Autoritetet e Nju Jorkut lejuan vizitat e para në ishull në vitin 2007, megjithëse qasja ishte e kufizuar dhe nuk përfshinte vetëm varrezat.

Pas procesit gjyqësor, në vitin 2015 u lejua hyrja në varreza, por në kushte të kontrolluara dhe data të caktuara.

Pas transferimit të juridiksionit në departamentin e parqeve, i cili pritet në vitin 2021, Joseph shpreson që më në fund do të jetë në gjendje të vendosë një flamur me emrin e vajzës, datën e lindjes dhe një dedikim të vogël.

“Unë dua që kjo të jetë një varrezë si çdo tjetër”, tha infermierja në pension.

Top Channel