“Topi i Artë”/ Lionel Messi nuk ka rivalë, merr edhe të gjashtin

02/12/2019 21:55

Ditën e sotme po mbahet ceremonia e fitimit të Ballon D’or (Topit të Artë), në teatrin “Du Chatelet”, në Paris. Në ceremoni ishin të ftuar shumë figura të njohura nga bota e futbollit, duke përfshirë futbollistë që luajnë në ekipet kryesore të Europës, si edhe trajnerët më me zë të momentit gjithashtu edhe presidentet e ekipeve kryesore por jo vetëm. Por mungesa e madhe e kësaj ceremonia ishte ajo e sulmuesit Cristiano Ronaldo.

Luzitani e ka fituar 5 herë këtë trofe, dhe mungesën e tij në këtë ceremoni e justifikoi duke u shprehur se ditën e sotme ishte i ftuar në një natë tjetër gala dhe nuk mundej dot të ishte i pranishëm. Nuk është hera e parë që portugezi mungon në këtë mbrëmje të fitimit të çmimeve më kryesore në aspektin personal për një futbollist. Kujtojmë që vitin e kaluar, këtë çmim e fitoi mesfushori i Real Madrid Luka Modric. Kroati këtë sezon nuk u kualifikua, në 30 lojtarët më të mirë të dominuar, pasi kaloi një sezon për tu harruar në radhët e “Los Blancos”.

Fituesi i këtij edicioni të Topit të Artë u shpall Lionel Mesi. Argjentinasi e kishte fituar pesë herë këtë trofe dhe ishte në barazim me rivalin e tij më të madh Cristiano Ronaldon, por me fitimin e këtij edicioni ai arriti një tjetër rekord nga shumë të arritur në karrierën e tij futbollistike, duke u shpallur lojtari i parë në historinë e futbollit që regjistron 6 trofe në radhët e tij.

Mbrojtësi i juventusit Mathijas De Ligt fitoi çmimin “Kopa”, (lojtarit më të mirë për moshën 21 vjeçare), mbrojtësi vjen nga një sezon shumë të mirë vitin e kaluar me Ajaks duke u kualifikuar me ekipin holandez deri në gjysëmfinale të Champions League.

Këto paraqitje bënë që 20 vjeçari të transferohet në Torino në radhët e kampionëve të Italisë Juventus. Çmimin “Yachine” atë të portierit më të mirë të vitit e fitoi Allisson.

Liverpool është kritikuar për shumën e shpenzuar për ta rrëmbyer nga Roma, por gardiani e shpërbleu shifrën e shpenzuar për të duke fituar Champions League .

Topi i Artë për disiplinën e femrave e fitoi amerikania Megan Rapinoe. Megan është shpallur kampione e botës me kombëtaren Amerikane dhe fitimi i këtij trofeu ndikoi jo pak, për të fituar këtë trofe për herë të dytë në karrierën e saj.

Lista:

10 futbollistët më të mirë të këtij sezoni u shpallën si më poshtë:

  1. Lionel Messi (Barcelona, Argjentinë)
  2. Van Dijk (Liverpool, Holandë)
  3. Cristiano Ronaldo (Juventus, Portugali)
  4. Sadio Mane (Liverpool, Senegal)
  5. Mohamed Salah (Liverpool, Egjipt)
  6. Kilyan Mbappe (PSG, Francë)
  7. Allisson Becker (Livepool, Brazil)
  8. Robert Lewandowski (Bayern Munchen, Poloni)
  9. Bernardo Silva (Manchester City, Portugali)
  10. Riyard Mahrez( Manchester City, Algjeri)

 

/M.M/

Top Channel