Zbulohet fati i princeshës saudite që kritikoi regjimin dhe u zhduk

21/11/2019 20:00

Një princeshë saudite, e cila nuk u pa më rreth 7 muaj më parë, pasi qortoi regjimin, ka qenë e mbajtur nën arrest shtëpie, bashkë me të bijën.

Princesha Basmah bint Saud u zhduk nga “radari” pasi nuk u lejua të udhëtonte në Zvicër prë një urgjencë shëndetësore.

Gruaja biznesmene dhe aktiviste për mbrojtjen e të drejtave të njeriut po përpiqej të shkonte në Gjenevë, në dhjetor të vitit 2018. Ajo u arrestua në Mars pasi dyshohej se donte të largohej nga vendi, sipas Deutsce Welle.

FOTO GALERI
1/5
Një princeshë saudite, e cila nuk u pa më rreth 7 muaj më parë, pasi qortoi regjimin, ka qenë e mbajtur nën arrest shtëpie, bashkë me të bijën.

Top Channel