Tingëllon e pabesueshme, por presidenti Meta ka ftuar në takim edhe fondacionin e shoqërisë së hapur SOROS, javën që vjen; si dhe përfaqësues të shoqërisë civile të angazhuar me reformën në drejtësi.

Kjo ftesë “për puçin e Gjykatës Kushtetuese” vjen pas sulmeve të ashpra të Metës ndaj SOROS-it, me deklarata publike. Më herët, burime pranë Presidentit Meta thanë për mediat se Presidenti Meta pritet të ftojë për takim këshillin e ambasadorëve shqiptarë javën e ardhshme për t’i informuar për situatën e rëndë të funksionimit të shtetit ligjor që rrezikon izolimin e vendit.

Po kështu, presidenti u dërgoi ftesë zyrtare kryetarëve të partive që braktisën Kuvendit.

Top Channel