Vaji i ullirit dhe Aloe vera janë dy përbërës mjaft të shëndetshëm për lëkurën e njeriut. Aloe Vera e përthith shumë mirë vajin e ullirit. Vaji i Ullirit është  i pasur me vitaminat E, A, dhe K që janë shumë të dobishme për organizmin, ndërsa aloe vera është përshkruar prej shekujsh si “bima e përjetësisë”.

Duke bashkuar vajin e ullirit me xhelin e aloe verës ju mund të prodhoni një solucion ushqyes për lëkurën.

Përgatitja

Për këtë ju nevojitet një gjethe e madhe e aloe verës dhe dy lugë gjelle me vaj ulliri. Përzieni xhelin e brendshëm të gjethes me vajin e ullirit në mikser dhe kremin përdoreni çdo mëngjes dhe në mbrëmje. Ky krem krejt natyral do t’i japë lëkurës shkëlqim dhe elasticitet.

Verat e tjera të aloe verës

Aloe Vera ka vlera të fuqishme në betejën kundër baktereve, virozave dhe mykut. Këto veti e bëjnë këtë bimë të dobishme në pastrimin e organizmit nga toksinat dhe në fuqizimin e sistemit imunitar. Kjo bimë e mrekullueshme, përmban 20m nga 22 amino acidet esencialë për të cilat ka nevojë organizmi i njeriut, por edhe acid salicilik që lufton inflamacionin dhe bakteret.

Aloe vera forcon sistemin tretës dhe ofron një alternativë të shëndetshme për ata që vuajnë nga artriti. Mënyra më e rekomandueshme është që të pini lëngun e bimës, të cilën mund ta rrisni vetë në shtëpinë tuaj.

Kombinojeni xhelin në lëngjet tuaja të preferuara të frutave dhe perimeve ose pijeni veçmas. Shija e xhelit mund të jetë pak e athët dhe e hidhur, por mund ta përzieni edhe me pak mjaltë dhe të përfitoni vlera të shumëfishta.

Top Channel