Wake Up/ Kush janë personazhet shqiptarë që shkojnë në punë me bukë me vete?

12/04/2019 12:55

Ata që kanë lindur para viteve ’90 e kanë me siguri të gjallë kujtimin e bukës me vezë të skuqur të mbështjellë me letër makaronash dhe më e keqja me gazetë.

Punëtorët e mbanin nën sqetull, ndërsa nxënësve ua fusnin nëpër çantat e shkollave nënat e gjyshet. Më pas “buka me vete” u zëvendësua nga byrekët trekëndësh, pastaj me sanduiçë, e ca më tej, për të punësuarit nëpër administrata e aktivitete të rëndësishme private me paketat e përgatitura nga restorantet.

Si çdo gjë tjetër, edhe mënyra e të ushqyerit dhe të gjitha ritualet që lidhen me të, kanë ndryshuar në Shqipëri. Por, së fundmi, vihet re tendenca e ringjalljes së traditës së “bukës me vete”, sidomos përsa i takon vaktit të drekës. Kohët kanë ndryshuar: Të tregohesh se je një kuzhiniere e mirë dhe t’u bësh karshillëk shoqeve të punës, është në modë…

Së fundmi, ish-deputetja e PD-së Grida Duma ka zbuluar se i është rikthyer një zakoni të vjetër, duke marrë diçka nga shtëpia, çfarëdo qoftë. Ajo është shprehur se “përdor bukën e zezë, pak vaj ulliri, filadelfia sepse nuk e përdor gjalpin, pak djathë, vezë, domate. Këto janë produktet dhe janë për stomakun perfekt”.

Top Channel