Pothuajse të gjithë e njohin historinë bazë të Titanikut, anijes britanike të pasagjerëve që u mbyt gjatë udhëtimit të saj të parë pas goditjes së një ajsbergu.

Anija e filloi udhëtimin nga Southampton më 10 prill 1912 dhe lundronte drejt qytetit të Nju Jorkut kur u godit nga fatkeqësia. Katër ditë në udhëtim, anija goditi një ajsberg, u shpërbë dhe u fundos. Më shumë se 1,500 nga 2,200 pasagjerë dhe ekuipazhi në bord vdiqën.

Filmi

Shumë njerëz e njohin tragjedinë  për shkak të filmit të vitit 1997, me Leonardo DiCaprio dhe Kate Winslet. Ndërsa filmi bazohet në ngjarje të vërteta të Titanikut, por në të ka një numër të karaktereve fiktive. Klikoni përmes kësaj galerie për të mësuar më shumë rreth Titanikut real!

 

FOTO GALERI
1/8
Anija ishte e shtrenjtë Anija kushtonte rreth 7.5 milion dollarë kur u ndërtua në fillim të viteve 1900. Kjo mund të duket si një sasi e vogël e parave, por sot do të ishte e barabartë me më shumë se 150 milionë dollarë.

Top Channel