Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara do të rrisin arsenalin e tyre bërthamor për t’iu bërë presion Rusisë dhe Kinës.

Duke folur para gazetarëve, ai përsëriti besimin e tij se Rusia e ka shkelur marrëveshjen për armët bërthamore të vitit 1987, që ai ka kërcënuar se do ta braktisë. Rusia vet e mohon këtë.

  Gorbachev qorton Trumpin: Tërheqja nga traktati bërthamor, mungesë zgjuarsie

Marrëveshja e kohës së Luftës së Ftohtë ndalon raketat me rreze të mesme veprimi, gjë që reduktonte kërcënimin e perceptuar sovjetik për vendet europiane.

  Kremlini: Bota, më e rrezikshme; Putin: Rusët, martirë në raste lufte bërthamore

Rusia ka paralajmëruar se do të përgjigjet me të njëjtën monedhë, nëse Amerika prodhon më shumë armë.

Trump ndërkohë tha se Shtetet e Bashkuara do të rrisin arsenalin e tyre “derisa njerëzit të zbresin me këmbë në tokë”.

“Është një kërcënim për të gjithë. Rusia nuk i është përmbajtur thelbit të marrëveshjes”, tha Trump.

  Kina: SHBA ta mendojë “dy herë” tërheqjen nga traktati bërthamor

Ndërkohë, këshilltari për Sigurinë Kombëtare, John Bolton ka zhvilluar bisedime në Moskë, pasi Rusia dënoi planin amerikan për të dalë nga marrëveshja bërthamore. Boltonit iu tha se tërheqja e Amerikës do të ishte një problem serioz.

Sidoqoftë, sekretari i Këshillit të Sigurisë në Rusi, Nikolai Patrushev tha gjithashtu se Kremlini ishte i gatshëm të punonte me Shtetet e Bashkuara për të sheshuar mospajtimet.

  Traktati i armëve bërthamore, SHBA do të tërhiqet nga pakti me Rusinë

Top Channel