Prezantohen maskotat e Olimpiadës “Tokio 2020” (Foto)

22/07/2018 13:42

Japonia prezantoi dy maskotat e Lojrave Olimpike të vitit 2020 që do të zhvillohen në Tokio.

Miriatova dhe Someity, kështu quhen dy maskotat e ngjarjes më të rëndësishme sportive, u prezantuan gjatë një ceremonie të organizuar në kryeqytetin japonez.

Këto dy personazhe janë shfaqur me veshje tradicionale japoneze: i pari me kuti shahu blu, kurse tjetri me lulen e qershisë. Miraitova dhe Someity u votuan nga një listë me 3 propozime të fëmijëve të të gjitha shkollave fillore japoneze.

Lojrat Olimpike të Tokios do të zhvillohen në periudhën 24 korrik-9 gusht të vitit 2020.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel