Pas bandës që vodhi Luis Suarez, Spanja shkatërron një tjetër grup shqiptarësh

16/06/2018 12:32

Pak javë më parë Guardia Civil spanjolle shkatërroi një bandë të grabitjes së banesave, mes të cilave dhe atë të futbollistit Luis Suarez. Ndërkohë të premten një tjetër bandë shqiptarësh është goditur e cila vidhte në një zonë të Salamanca.

Në pranga kanë rënë dy krerët e grupit, shqiptar, S.K., 35 vjeç dhe A.M., 29 vjeç, në sajë të operacionit të koduar “Banesa”.

Sipas mediave spanjolle, grupi kriminal ishte i përbërë nga “shtetas shqiptarë, shumë të specializuar në sferën penale dhe shumë të rrezikshme”.

Hetimi kishin nisur që në prill për shkak të disa grabitjeve në shtëpitë e zonës së Alfoz të Salamancës, disa adresa për të cilat autorët ranë dakord kur ishin bosh dhe ku u vodhën bizhuteri dhe para.

Hetimet e nisura nga Guardia Civil identifikuan kokat e grupit, vendndodhjen dhe mënyrën si vepronin, e cila në këtë rast ishte i bazuar në mbikqyrjen paraprake të objektivave dhe për një apo dy ditë “largoheshin shpejt nga vendi pa dhënë kohë për përgjigjen e forcave dhe trupave të sigurisë”.

Guardia Civil thotë se grupi ishte përbërë nga shqiptarë që bënin grabitje në Spanjë, Itali dhe Shqipërisë, dhe janë pjesë e ashtuquajturës “Bands Babe”, i njohur për rrezik të larë të veprimtarisë kriminale.

Top Channel