Me titullin kampion të siguruar 2 javë më parë, ndeshjet e mbetura të sezonit për Barcelonën kanë patur synim për të vendosur rekordin e pathyeshmërisë.

Por për herë të parë në këtë sezon skuadra katalanase është mundur, madje me një humbje të rëndë ndaj Levantes. Skuadra valenciane e gjeti golin e parē që në minutën e 9. Sërish Boateng në minutën e 37, me një asist nga Lukic bëri shifrat 2-0. Një minutë më vonë Coutinho shkurtoi diferencën e golave.

Me fillimin e pjesës së dytë shqiptaro-maqedonasi Bardhai bëri shifrat 3-1.  Ky ishte momenti i black out për Barcelonën, pasi një mijutë më vonë Boateng i bëri shifrat 4-1. Dhe sikur të mos mjaftonte në minutën e 56 Bardhi shënoi edhe golin e pestë. Pa Messin në fushë Valverde ja besoi skuadên brazilianit Coutinho.  Në minutat 58 dhe 64 braziliani shënoi edhe 2 herë të tjera, duke krijuar edhe idenë e përmbysjes. Goli i Suarez në minutën 71 bëri shifrat 5-4.

Në minutat e mbetura Levante u mbrojt mirë dhe arriti të marrë një fitore të rëndësishme mbijetese, ndërsa Barca la në fuqi rekordin e Real Madrid të sezonit 1931-1932, kur e mbylli sezonin pa asnjë humbje.