Në ndeshjen ndaj Crystal Palace vetëm tri pikët bënin punë për të mbajtur ende gjallë matematikisht shpresat për një qëndrim në Premier Ligë, por ato nuk erdhën.

Stoke City u mposht 1-2 në sfidën përballë Crystal Palace e tashmë edhe zyrtarisht, skuadra e Xherdan Shaqirit do të luajë sezonin e ardhshëm në Premiership.

Ishte pikërisht shqiptari që luan me Zvicrën ai që mbajti në lojë shpresat e vendasve, kur në minutën e 43 shënoi golin e avantazhit, pas ekzekutimit mjeshtëror të një goditjeje dënimi.

Pjesa e parë u mbyll me këtë rezultat, ndërsa në të dytën, Stoke lëshoi terren dhe miqtë, që me fitoren siguronin matematikisht qëndrimin në elitën e futbollit anglez shtuan presionin.

Golin e barazimit e gjetën në minutën e 68, ndërsa atë të fitores 4 minuta nga përfundimi i kohës së rregullt.

Me këtë rezultat, Stoke e Shaqirit bie në kategorinë inferiore pas një dekade në Premier Ligë.