Në “tregun” e politikës shqiptare! Donald Lu takon edhe vetveten në Portokalli

05/05/2018 19:14

Mesazhi i parë i përcjellë prej tij si ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ishte shqip, e po aq “shqip e troç” ka folur përgjatë gjithë detyrës së ushtruar në Shqipëri.

Ka qenë dhe është nxitësi më i madh i reformës në drejtësi dhe i vendosur në qendër të vëmendjes me disa deklarata të drejtpërdrejta në adresë të klasës politike shqiptare dhe gjithë shoqërisë tonë.

Nëse paraardhësi i tij, ambasadori Alexander Arvizu mbahet mend për përdorimin e togfjalëshit “Burrë shtetit” për ish-Kryeministrin Sali Berisha, pasi ky i fundit hoqi dorë nga një miting një javë pas 21 Janarit 2011, Donald Lu do të mbahet mend për togfjalëshin “Peshku i madh”.

Është e njohur tashmë deklarata e tij e drejtpërdrejtë gjatë një aktiviteti të organizuar për luftën kundër krimit dhe korrupsionit, ku kërkoi që para drejtësisë të përfundojnë “peshqit e mëdhenj”, duke folur edhe me emra konkretë për persona të botës së krimit.

Nuk janë fort të largëta ditët e nxehta politike të verës së vitit 2016, kur Donald Lu, i shoqëruar shpesh nga ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë arritën që të bëjnë bashkë klasën politike dhe të kalojnë me 140 vota në Kuvend paketën e ndryshimeve kushtetuese dhe reformën në drejtësi.

S’janë të largëta as ditët e vrullshme politike të pranverës së vitit të kaluar, kur Partia Demokratike protestonte në çadër para Kryeministrisë, ai i shoqëruar po nga nga ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin takohej herë me udhëheqësit e opozitës, herë me të mazhorancës, me misionin kryesor; shpëtimin e zgjedhjeve parlamentare dhe pjesëmarrjen e opozitës në to.

Arriti që t’i bëjë bashkë edhe njëherë tjetër politikanët shqiptarë dhe të mundësonte zhvillimin e zgjedhjeve të qershorit të vitit të kaluar.

Donald Lu rikthehet të bëjë sërish bashkë “politikën” shqiptare, por këtë herë në skenën e “Portokallisë”. Ambasadori amerikan është i ftuar i spektaklit të kësaj jave.

A u fol vetëm për “fruta-perime”, apo edhe për “peshkun e madh”? Mos e humbisni këtë të dielë! Portokalli, në Top Channel!

FOTO GALERI
1/19
Foto: Florjan Binaj

Top Channel