“Eliminoi” Juventusin, flet për herë të parë arbitri…

26/04/2018 18:40

Michael Oliver, arbitri anglez që drejtoi ndeshjen e dytë çerekfinale në Ligën e Kampioneve mes Realit të Madridit dhe Juventus, foli për herë të parë mbi abuzimin që ai dhe bashkëshortja e tij vuajtën nga tifozët. Shkak për këtë ishte penalltia që ngjalli diskutime dhe që kontribuoi në eliminimin e Juventus, një vendim që ende shkakton polemika dhe ndasi.

Pas suksesit në sfidën e parë në Torino, askush nuk e kishte menduar përmbysjen e madhe të Juventus në Madrid. Bardhezinjtë arritën të barazojnë llogaritë por penalltia e Cristiano Ronaldos kualifikoi “blankos”. Ai vendim i marrë në një fraksion sekonde, u kontestua për ditë me radhë, ashtu si familja e arbitrit Michael Oliver.

“Ishin ditë të çuditshme, por u ndjeva mirë që shumë njerëz brenda dhe jashtë kësaj loje, ishin të gatshëm dhe më ofruan mbështetje. Ishte diçka e thjeshtë, por që për mua ishte domethënëse. Kisha njerëz që më takonin në rrugë duke më thënë se më respektonin dhe njerëz pranë futbollit më dërguan shumë mesazhe”, tha arbitri i ndeshjes që sanksionoi eliminimin e Juventus.

Mbështetja më e madhe për Michael Oliver erdhi nga federata që i dha drejtimin e finales së FA Cup, mes Manchester United dhe Chelsea.

“U ndjeva krenar që më caktuan finalen pasi këto mundësi vijnë rrallë për një arbitër. Është e bukur sesi vijnë gjërat pasi finalja e 1994 mes Manchester United dhe Chelsea, ishte e para që mbaj mend se kam parë nga një ndeshje futbolli. Ja ku jam tani, duke drejtuar një sfidë të tillë 24 vjet më vonë”, tha Oliver.

Top Channel