Sot luhen ndeshjet e para të fazës së 1/8 të finaleve të Europa League.

Padyshim që vëmendja më e madhe do të jetë e përqendruar në San Siro, ku do të përballen Milani dhe Arsenali, dy skuadra që e kanë shkruar emrin e tyre në futbollin evropian. Të dyja këto skuadra po jetojnë momente të ndryshme në këtë fazë të sezonit. Milani po shfaqet mjaft mirë në Serinë A, pasi ka fituar 5 nga 6 ndeshjet e fundit, duke mos pësuar asnjë gol. Ndërsa Arsenali, 4 ndeshjet e fundit i ka humbur të gjitha.

Në Gjermani, Borussia Dortmund do të presë Salzburgun, me të cilin nuk është përballur kurrë më parë në arenën evropiane. Skuadra gjermane vjen në këtë sfidë pas 3 barazimeve radhazi, ndërsa Salzburgu ka fituar 7 nga 8 ndeshjet e vitit 2018.

Skuadra pretendente kryesore për fitoren e Europa League, Atletico Madrid, do të luajë ndaj Lokomotivës së Moskës. Ekipi i Simeones ka fituar 5 ndeshjet e fundit të luajtura në fushën e tij, duke mos pësuar asnjë gol, ndërsa Lokomotiva e Moskës në 6 ndeshjet e fundit të zhvilluara në territorin spanjoll nuk ka fituar asnjë sfidë dhe ka një bilanc 1 barazim e 5 humbje.

Në “Velodrome” do të luhet sfida mes Olympique Marseille dhe Athletic Bilbao. Marsejezët nuk kanë humbur asnjë ndeshje në shtëpi në Evropë në këtë sezon, ndërsa Bilbao do të kërkojë të shfrytëzojë faktin që ka në radhët e saj shënuesin më të mirë të Europa League, Aritz Aduriz, me 7 gola.

Sot do të luhen edhe CSKA Moskë-Lyon, Leipzig-Zenit, Sporting Lisbon-Plzen dhe Lazio-Dinamo Kiev.

Top Channel