Alarm për cunam në Alaskë, shkak tërmeti me magnitudë 7,9

23/01/2018 11:31

Një alarm për cunami është lëshuar pasi një tërmet me fuqi 7.9 ballë është regjistruar pranë brigjeve të Alaskës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Shërbimi Kombëtar Amerikan i Motit tha se alarmi për cunami ishte i vlefshëm edhe për zona si Kalifornia dhe brigjet e Kolumbias britanike.

Sipas zyrtarëve, ekziston një kërcënim i jashtëzakonshëm për jetën e njerëzve apo pronat. Njerëzve u është kërkuar të qëndrojnë në nivelet më të larta të mundshme në zonat e prekura.

Qendra e paralajmërimit nga cunamet në paqësor, tha se bazuar në parametrat paraprake të tërmetit, kanë të mundshme dallgë të rrezikshme cunami.

Top Channel