Top Story, në shtëpinë e Saimirit…

30/10/2017 21:14

Top Story u zhvendos këtë të hënë në shtëpinë e vënë në qendër të vëmendjes, jo vetëm të medias, por edhe të Prokurorisë.

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri thyen sërish heshtjen për dosjen “Habilaj”, për Audin e famshëm, për raportin tashmë të ndryshuar me Edi Ramën, Partinë Socialiste dhe karrierën politike.

Tahiri e nisi rrëfimin e tij me ndjesinë që pati kur në shtëpi hynë për kontroll prokurorët dhe oficerët e policisë gjyqësore. Ai thotë se e parashikonte këtë.

“Ndjesi e sikletshme por jo e paparashikuar për mua, pavarësisht se detyra më ka bërë që të shikoja anën e atyre që hynin në shtëpinë e njerëzve. Kuptova që është procedurë goxha e vështirë, veçanërisht për familjarët. Kam kuptuar të gjithë ata që janë ndjerë disi të dhunuar nga policia dhe u kam dhënë më shumë të drejtë atyre që në kohën kur më ankoheshin ndoshta i neglizhoja pak”, deklaron Tahiri.

Tahiri thotë se familja e ka pritur me shumë stres.

“Askush nga ata nuk e ka menduar që politika në Shqipëri mund të ketë këto kosto. Kjo e ka kthyer politikën deri diku në një instrument që u është neveritur njerëzve. Ka shkuar përtej limiteve, por mua nuk më është neveritur, sepse mendoj që periudha të tilla për mua, ndoshta shërbejnë që të tjerë pas meje mos e kalojnë padrejtësisht”, thotë ai.

Deputeti thotë se nuk ka imunitet.

“Unë nuk kam imunitet dhe jam, të paktën në dijeninë time, deputeti i vetëm që policia e prokuroria i kanë hyrë për kontroll në shtëpi, edhe pse ka patur raste kur akuzat kanë qenë shumë më reale. Nuk jam fshehur kurrë pas imunitetit dhe nuk kam imunitet. Asnjë deputet nuk ka imunitet. E vetmja gjë që po e konsideroj imunitet është kontrolli i banesës dhe arrestimi me burg”, thotë ai.

Tahiri deklaron se asnjëherë nuk ka paragjykuar një vendim të gjykatës.

“Nuk e kam paragjykuar vendimin e gjykatës, mirëpres çdo përpjekje për të hedhur dritë, siç do të hedh unë dritë për të vërtetën. Do të përballem me çdo kosto dhe pasojë të veprimeve të mia për të nxjerrë të vërtetën. Ajo që është keqkuptuar është një pyetje idiote e ca njerëzve që prisja të kishin më shumë logjikë në këtë histori”, u shpreh ai.

Ka edhe një koment lidhur me përjashtimin nga Partia Socialiste.

“Nuk e pashë si gjyq politik përjashtimin nga Partia Socialiste. Edhe sikur një deputet apo drejtues i vetëm në PS, e çon nëpër mend që mund të më bëjë gjyqin politik, unë nuk e pranoj në asnjë rast”, u shpreh ai.

Të njëjtin qëndrim ruan edhe për Parlamentin, për të cilin thotë se është defaktorizuar.

“Është komplet jashtë çdolloj pritshmërie të qytetarëve. Nuk e shihja të arsyeshme të humbisja asnjë minutë kohë në atë Parlament, sepse betejën e kam me drejtësinë. Deri kur të bëhet drejtësi nuk kam se çfarë të pres. Parlamenti është jo përfaqësues dhe shumë larg pritshmërisë së njerëzve dhe i referohem asaj që ndodh atje çdo të enjte dhe realisht është për turp”, u shpreh ai.

Ish-ministri i Brendshëm nuk beson se është “barrë për Partinë Socialiste”, ndërsa përjashtimin e thotë se e mirëkupton dhe se e ka kërkuar edhe vetë.

“Në kushtet që jemi ishte një qëndrim gati i detyrueshëm për të mos pasur asnjë koment politik. Unë këtë e kam kërkuar vetë nga kryetari i PS. Kam kërkuar të mos kem asnjë mbrojtje dhe asnjë koment, sepse s’ka pse bëhet politikë në këtë histori. Pres që të gjithë ta marrin të vërtetën nga fjala e drejtësisë, jo nga unë. Nuk prisja më shumë nga vendmarrja e PS”, shpreht ai.

Deputeti i përjashtuar nga grupi socialist, thotë se është në komunikim të vazhdueshëm me kolegët e tij, megjithëse për shkak të rrethanave mbetet një komunikim i kufizuar. Ai tregon edhe takimin e parë me Kryeministrin Rama pas shpërthimit të bombës “Habilaj”.

“Secili ushtroi detyrën e vet dhe përgjegjësinë e vet përballë njëri-tjetrit dhe përballë publikut. Ishte një diskutim i hapur”, tregon ai.

Ish-ministri i rikthehet çështjes së Audit.

“Mund të isha treguar më i kujdesshëm në shitjen e makinës, megjithatë ky është një gabim njerëzor që mua po më kushton. Nëse do ta kisha menduar gjatë në atë kohë nuk do ta bëja. Kam patur detyrimin t’i shpjegoj Kryeministrit në atë kohë vendimet që kam marrë dhe pse kanë ndodhur”, deklaron ai.

Por a është Saimir Tahiri druri i shtrembër që flet Edi Rama?

“Nuk kam dëshirë të komentoj deklaratat e çdokujt prej nesh, përfshirë edhe Edi Ramës, por që duhen lexuar në kontekstin e madh. Nuk prirem ta gjykoj, pavarësisht se disa gjëra që kam dëgjuar unë do t’i bëja ndryshe, megjithatë nuk shoh ndonjë hata në atë që tha Kryeministri. Ca gjëra do t’i kisha thënë ndryshe. Konceptualisht bie dakord me të, por nuk do të doja që të më mbronte siç mbronte Berisha të tijët”, thotë ai.

Pas kësaj, janë të shumtë ata që mendojnë se Saimir Tahiri e ka mbyllur karrierën politike, po ai vetë si mendon?

“Karriera politike nuk mbyllet me urdhër të askujt dhe nuk ka të bëjë me asgjë tjetër përveçse me besimin e njerëzve, nëse njerëzit besojnë tek e vërteta ime. Mua kjo nuk më shqetëson fare dhe nuk jam nga ata që fatin tim e lë në dorë të të tjerëve”, thotë ai.

Tahiri thotë se ai personalisht është njohur me procesin ndaj Habilajve në Itali nga ato që dolën në media dhe i rikthehet makinës dhe marrjes së saj në përdorim pasi e kishte shitur tek të akuzuarit nga autoritetet italiane.

“Zgjodha të merrja një makinë që e dha rasti për shkak se blerësi nuk ndërronte dot targat për shkak të bllokimit nga përmbarimi. Por me një logjikë të thjeshtë, nëse unë do të kisha gjë për të fshehur, do të merrja makinën time? Unë nuk doja të merrja makinën e punës dhe të shfrytëzoja makinën e punës për pushimet e mia”, deklaron ai, duke shtuar se në atë makinë përveç familjarëve të tij nuk ka udhëtuar askush tjetër.

Saimir Tahiri ftoi dy ish-oficerë policie, mes tyre dhe Dritan Zaganin të përballen me të në gjyq. Ai tha ata se kanë përfituar azil politik duke hedhur baltë ndaj tij.

“Zagani është hetuar nga Prokuroria e Krimeve të Rënda dhe është dënuar, di që ka fituar azil në kurrizin tim. Di që një oficer tjetër po të njëjtën gjë ka bërë. Është arrestuar për korrupsion dhe shkon atje e ka kërkuar azil në kurrizin tim prap. Është në modë të duket sikur një polic ka luftuar një bandë kriminale që ka pasur për kokë saimir tahirin. Le të vijnë që të dy të përballen me mua para drejtësisë”, u shpreh ai.

Top Channel