Italia, alarm në mesfushë në kualifikueset e fundit

05/10/2017 00:00

Me emergjenca në mesfushë dhe një bomber si Belotti për t’u zëvendësuar, kombëtarja italiane e futbollit nuk mund të ishte e qetë para dy kualifikueseve të këtij muaji.

Edhe pse përballë janë rivalë plotësisht të kalueshëm, si Maqedonia dhe Shqipëria, formacioni i “të kaltërve” nuk iu afrohet sfidave ndaj ballkanasve në kushte optimale.

Nga kjo e enjte e deri të hënën luftohet për një pikë, që garanton hyrjen matematikore në fazën e “play off”-it për Botërorin 2018.

Duke konsideruar kundërshtarët modestë dhe me shumë mundësi për rezultate, kombëtarja italiane mbetet brenda objektivit për të siguruar përballjet shtesë, që do të mund ta çojnë në Rusi.

Por trajneri Ventura po studion alternativat, në krahasim me skemën 4-2-4 që kishte karakterizuar daljet e fundit të “axurrëve”.

Mungesa që spikat më shumë është ajo e Belottit, që e detyron Immobilen të mbajë peshën i vetëm në sulm. Në mesfushë, duke konsideruar mungesat e mëdha, titullarë pritet të jenë Parolo dhe Gagliardini, si dhe Zapacosta e Darmian në krahë.

Top Channel

Top Channel/ Ankaraja thirrje SHBA-së, “ Mos ndërhyni në raportet tona me Greqinë”
Top Channel/ Tensionet ruso-ukrainase, drejt Detit të Zi nisen luftanije britanike
Top Channel/ NASA teston helikopterin e parë në Mars
Top News – Parandalohet vrasja e çiftit/ Policia e Tiranës jep detajet se si nisi konflikti
Top News – Shpërthimi me eksploziv/ Fushë Krujë, policia shoqërohen disa të dyshuar
Rusia dëboi nga vendi 20 diplomatë cekë të cilët janë urdhëruar të largohen, si masë shpaguese ndaj largimit që republika ceke i bëri të shtunën 18 diplomatëve rusë. Vendimi i Pragës erdhi pas një hetimi që tregoi pas shpërthimit të një depoje municionesh në Ceki, qëndronte Moska. Kjo e fundit i dha diplomatëve çekë një ditë kohë për t’u larguar, ndërsa Praga u dha rusëve 48 orë. Ministria e Jashtme ruse e cilësoi vendimin e çekëve si “të pashembullt” dhe si “akt armiqësor”. “Me dëshirën për të kënaqur Shtetet e Bashkuara, pas sanksioneve të fundit të SHBA-së kundër Rusisë, autoritetet çeke madje i tejkaluan udhëzuesit e tyre”, thuhej në një deklaratë të saj, ku cilësoheshn si të pabaza dhe absurde pretendimet e çekëve se diplomatët rusë janë operativë të inteligjencës. Shtetet e Bashkuara thanë se qëndrojnë krah Republikës Çeke lidhur me vendimin për të dëbuar diplomatët rusë. “SHBA qëndron me Republikën Çeke në përgjigjen e saj të vendosur kundër veprimeve keqdashëse të Rusisë në tokën e çeke”, shkruante zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price në Twitter. “Ne duhet të veprojmë në mënyrë të vendosur në përgjigje të veprimeve ruse që vënë në rrezik integritetin territorial, sigurinë energjitike ose infrastrukturën kritike të aleatëve dhe partnerëve tanë”, shtoi ai. Cekia sqaroi se ka informuar aleatët e NATO-s dhe Bashkimit Evropian në lidhje me përfshirjen e dyshuar ruse në një shpërthim depoje municionesh në vitin 2014 dhe çështja do të trajtohet në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së.