Nga Kina: 400 mijë paundë në javë për Alexis Sanchez

07/12/2016 00:00

Alexis Sanchez ende nuk ka rinovuar kontratën me Arsenalin, një situatë kjo që po monitorohet me vëmendje në Kinë. Sipas tabloidit “Daily Mirror”, disa klube të Superligës kineze do të tentojnë të sjellin sulmuesin kilian në Lindjen e Largët.

Gjithnjë sipas “Daily Mirror”, drejtuesit e këtyre ekipeve janë gati t’i ofrojnë Sanchezit kontratë me një pagë prej 400 mijë paundësh në javë, që e bën atë futbollistin më të paguar.

Te Arsenali janë të ndërgjegjshëm për këtë interes të klubeve kineze dhe shqetësimi nuk mungon. Kjo për arsye se “Topçinjtë” nuk mund të konkurrojnë me ta përsa i përket ofertës financiare në drejtim të Sanchezit, që në fund mund të vendosë të mos e zgjasë kontratën me londinezët.

Kontrata aktuale e Sanchezit me Arsenalin skadon në vitin 2018, me kilianin që paguhet 130 mijë paundë në javë. Kiliani kërkon që të jetë ai futbollisti më i paguar te Arsenali me klubin që është në një situatë të vështirë. Gjithsesi, Arsenali ka menduar për alternativën e Sanchezit nëse ky vendos të largohet. Klubi londinez do të tentojë të sjellë në “Emirates Stadium”, Marko Reus nga Borussia Dortmund.

Top Channel