Lojtari i vitit i FIFA-s, ja kush janë kandidatët

05/11/2016 00:00

Pasi u zbuluan 30 emrat që do të konkurrojnë për “Topin me Artë” që jepet nga “France Futboll” edhe FIFA ka publikuar listën e 23 kandidatëve për cmimin “Futbollisti i FIFA-s 2016”.

Në këtë listë ku janë janë përfshirë përgjithësisht lojtarët më të mirë në qarkullim dominojmë elementë nga kampionati spanjoll dhe ai anglez.

La Liga dhe Premier Liga përfaqësohen në këtë listë me nga 10 futbollistë, ndërsa tre lojtarët e mbetur janë Guanluiggi Buffon nga Seria A si dhe Robert Lewandowski e Manuel Neuer nga Bundesliga. Në fakt Paul Pogba që aktualisht luan në Premier League me Manchester United është kandidat për këtë cmim pas paraqitjeve mbresëlënëse në radhët e Juventusit në Serinë A.

Favoritet janë emrat e zakonshëm si Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Antoine Griezmann, Gareth Bale, Suarez e Neymar si dhe emra më modestë së Kante, Alexis Sanchez e Mesut Ozil, që nuk ishin në listë për cmimin e Topit të Artë. Mungojnë ndërkohë emra të tillë si Dybala e Gonzalo Higuain, dy goleadorët e Serisë A.

Fituesi do të përcaktohet pas një procesi votimi ku 50% të votave do t’u përkasin trajnerëve dhe kapitenëve të kombëtareve nga e gjithë bota, ndërsa 50% tjetër nga votimi online i 200 gazetarëve.  Emri i lojtarit që do të marrë cmimin “Futbollisi i FIFA-s për vitit 2016” do të mësohet më 9 janar në Zyrih.

Top Channel