Programi i ditës së parë të Lojërave Olimpike

06/08/2016 00:00

Pas hapjes spektakolare të Lojërave Olimpike “Rio 2016”, ka ardhur koha të përqendrohemi te sportet. Që në ditën e parë yjet do të tregojnë aftësitë e tyre në disiplinat përkatëse. Shikoni oraret:

Çiklizmi:

Eventi i parë i madh i Olimpiadës. 250 km me disa ngjitje ku Froome, Nibali, Mollema, Bardet, Porte, Rui Costa, Valverde dhe Purito Rodríguez do të luftojnë për medaljet.
Nisja: 14:30 me orën shqiptare.
Kilometrat e fundit: Duke nisur nga ora 19:00 me orën shqiptare.

Noti:

Dita e parë dhe medaljet e para të një nga sporteve “mbret” të Olimpiadës. Spanjollja Mireia Belmonte kërkon të artën në 400 m të përzier. Në të njëjtën disiplinë për meshkuj, favorit është japonezi Daiya Seto, ndërsa në 400 m të lirë për meshkuj pritet fitorja e kinezit Sun Yang. Dita do të përfundojë me 4×100 stil i lirë për femra, ku favorite është Australia.

Gjysmëfinalja 400 stil i lirë femra në19:32 me orën shqiptare.
Finale 400 i përzier meshkuj në 3:03.
Finale 400 stil i lirë meshkuj në 3:30.
Finale 400 i përzier femra në 3:49.
Finale 4×100 stil i lirë femra në 4:24.

Basketboll:

Ndoshta sporti ekipor më interesant në Olimpiadë. Pa LeBron James dhe Stephen Curry, por me Kevin Durant, Carmelo Anthony apo Kyrie Irving, SHBA-ja nis sot aventurën e saj në Rio, drejt medaljes së tretë të artë radhazi.
Australi-Francë meshkuj në 19:15.
Kinë-SHBA meshkuj në 0:00.
Venezuelë-Serbi meshkuj në 3:30.

Tenis:

Sot zbresin në fushë Venus Williams, Jo-Wilfred Tsonga, David Ferrer, Sabine Muguruza dhe Novak Djokovic. Ja ndeshjet më të mira:

Albert Ramos- Kei Nishikori në 15:45.
Ana Ivanovic-Carla Suárez në 17:15.
Jaziri-Tsonga në 18:45.
Flipkens – Venus Williams në 20:15.
Monfils-Pospisil në 21:45.

Top Channel