Ja sfidat e International Champions Cup

21/07/2016 00:00

Të premten hap siparin një tjetër kompeticion i rëndësishëm për klubet në kuadër të përgatitjeve për sezonin e ri. International Champions Cup nis me sfidën Manchester United – Borussia Dortmund që luhet në ora 14:00 në Stadiumin e Shangait dhe mbyllet më 13 gusht.

Këtë vit në International Champions marrin pjesë 17 skuadra. Formati i këtij kompeticioni është se organizohen 3 mini-kompeticione, ai i Kinës, Australisë dhe Shteteve të Bashkuara e Europës.

Në Kinë do të përballen me njëra-tjetrën Man Utd, Man City dhe Borussia Dortmund, ndërsa në Australi: Atletico Madrid, Juventus, Melbourne Victory dhe Tottenham.

Sfida interesante do të ketë edhe në mini-kompeticionin e SHBA/Europës ku do të shohim në aksion klubet si: Bayern Munich, Liverpool, Celtic, Leicester, Real Madrid, Milan, Inter, Barcelona, Chelsea dhe PSG.

Si përcaktohet fituesi? Me pikë. Skuadra që ka fituar më shumë pikë shpallet fituese e International Champions Cup. Gjithsesi janë miqësore? Pak a shumë po, por ka rregulla. Asnjë skuadër nuk lejohet që të luajë me ekipin B, kështu që është e garantuar të shikoni yje në fushën e lojës.

Kalendari i International Champions Cup (sipas orës tonë lokale)

Manchester United – Borussia Dortmund
Data: 22 korrik; Ora: 14:00; Stadiumi: “Shanghai Stadium”

Melbourne Victory – Juventus
Data: 23 korrik; Ora: 11:00; Stadiumi: “Yarra Park”, Melburn

Celtic – Leicester City
Data: 23 korrik; Ora: 18:30; Stadiumi: “Celtic Park”, Glasgou

Inter – PSG
Data: 24 korrik; Ora: 23:00; Stadiumi: “Autzen Stadium”, Oregon

Manchester City – Manchester United
Data: 25 korrik; Ora: 13:30; Stadiumi: “National Stadium”, Pekin

Juventus – Tottenham
Data: 26 korrik; Ora: 12:00; Stadiumi: “Yarra Park”, Melburn

Real Madrid – PSG
Data: 28 korrik; Ora: 01:30; Stadiumi: “Ohio Stadium”, Kolumbus

Bayern Munich – Milan
Data: 28 korrik; Ora: 03:00; Stadiumi: “Soldier Field”, Çikago

Chelsea – Liverpool
Data: 28 korrik; Ora: 05:00; Stadiumi: “Rose Bowl”, Kaliforni

Borussia Dortmund – Manchester City
Data: 28 korrik; Ora: 13:30; Stadiumi: “Longgang Stadium”, Shenzhen

Tottenham – Atletico Madrid
Data: 29 korrik; Ora: 12:00; Stadiumi: “Yarra Park”, Melburn

Barcelona – Celtic
Data: 30 korrik; Ora: 19:00; Stadiumi: “Aviva Stadium”, Dublin

Real Madrid – Chelsea
Data: 30 korrik; Ora: 21:00; Stadiumi: “Michigan Stadium”

Inter – Bayern Munich
Data: 30 korrik; Ora: 23:00; Stadiumi: “Bank of America Stadium”, Karolinë e Veriut

Liverpool – Milan
Data: 31 korrik; Ora: 04:00; Stadiumi: “Levi’s Stadium”, Kaliforni

PSG – Leicester
Data: 31 korrik; Ora: 05:30; Stadiumi: “StubHub Centre”, Kaliforni

Barcelona – Leicester
Data: 3 gusht; Ora: 20:00; Stadiumi: “Friend Arena”, Stokholm

Bayern Munich – Real Madrid
Data: 4 gusht; Ora: 01:30; Stadiumi: “MetLife Stadium”, Nju Xhersi

Milan – Chelsea
Data: 4 gusht; Ora: 03:00; Stadiumi: “US Bank Stadium”, Minesota

Liverpool – Barcelona
Data: 6 gusht; Ora: 18:15; Stadiumi: “Wembley”, Londër

Inter – Celtic
Data: 13 gusht; Ora: 20:00; Stadiumi: “Thomond Park”, Limerik, Irlandë

Top Channel