Dita e votimit, drafti ende nuk është konkretizuar; Meta apel negociatorëve

20/07/2016 00:00

Marrëveshja e arritur në mesditë nuk është konkretizuar ende në një draft final të ndryshimeve kushtetuese.

Lajmi u konfirmua për Top Channel nga burime zyrtare të Konferencës së Kryetareve, e cila u mblodh pasdite për të vendosur sesi do të menaxhohet seanca e së enjtes.

Çështja kryesore e saj është votimi i ndryshimeve kushtetuese, por kryetarët e grupeve parlamentare janë përballur me faktin se në tryezën e punës nuk ka një draft që reflekton ndryshimet e dakordësuara.

Burimet konfirmojnë se Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta i ka kërkuar Fatmir Xhafës të mbledhë urgjentisht komisionin, të thërrasë negociatorët dhe të zbardhet marrëveshja e arritur me ndërmjetësimin e Komisionerit për Zgjerimin, Johanes Hahn. 

Top Channel