William Collum, “bilbili” i sfidës Francë-Shqipëri

12/06/2016 00:00

UEFA publikoi edhe emrin e arbitrit që do të vendosë drejtësi në ndeshjen e dytë të Shqipërisë në Euro 2016 kundër Francës në stadiumin “Velodrome” dhe ai është skocezi William Collum.

Collum nuk është një emër i panjohur për kombëtaren, pasi i njëjti ka qenë gjyqtar kryesor edhe në sfidën e 4 shtatorit të vitit 2015 mes Danimarkës dhe Shqipërisë në Kopenhagen.

Po ashtu, skocezi 37-vjeçar drejtuar edhe ndeshjen e luajtur në vitin 2013 në Tiranë mes Shqipërisë dhe Norvegjisë e mbyllur në barazim 1-1.

William Collum do të të ketë si ndihmës të tij, irlandezin Damien MacGraith dhe skocezin Francis Connor.

Në linjën e portës do të qëndrojnë gjithashtu dy skocezë, ata janë Bobby Madden e John Beaton, ndërsa arbitër i katërt është caktuar Michael Oliver.

Top Channel