“Kur ndiqja Muhammad Ali”; rrëfimi i Ahmet Golemit, boksieri i kthyer komentator

04/06/2016 00:00

Muhammad Ali ishte boksier. Ai adhurohej si i tillë edhe në Shqipëri. Por në fillim të viteve ‘70, në kuadër të luftës kundër liberalizmit, regjimi komunist ndaloi boksin dhe për pasojë edhe adhurimin për legjendën amerikane të boksit.

Ahmet Golemi, ish-gazetar sportiv dhe ish-boksier, ishte nga ata që u ndëshkua dhe u burgos ndër të tjera, sepse festoi një nga fitoret legjendare të Cassius Clay, atë kundër George Foreman në 1974, në Kinshasa të Kongos.

Ahmet Golemi u ndëshkua me burg edhe sepse bleu një tortë 250-lekëshe për të festuar këtë fitore. Për më shumë, ndiqni episodin e radhës të emisionit “Historine Personale”, të sjellë nga gazetari Endi Tufa.

Top Channel