Man. City-Real, “paqe” në takimin e parë

26/04/2016 00:00

Ka përfunduar në barazim 0-0 ndeshja e parë mes Manchester Cityt dhe Realit të Madridit e vlefshme për gjysmëfinalet e Champions League.

Reali e nisi këtë takim pa portugezin Ronaldo, i cili mungoi për arsye dëmtimi dhe me shumë gjasa Zidane duhet të bëjë pa të edhe në ndeshjen e kthimit.

Për Manchester Cityn kjo ishte një ndeshje historike, pasi ishin për herë të parë në gjysmëfinalet e këtij kompeticioni. Anglezët hasën vështirësi në krijimin e aksioneve, por të njëjtën problem patën edhe spanjollët pa Ronaldon në sulm, të paktën në 45 minutat e para.

Në pjesën e dytë, Reali i Madridit ishte më superior, por sërish edhe pse krijuan raste nuk arritën të zhbllokonin shifrat deri në fundin e takimit.

Pas barazimit të bardhë në ndeshjen e parë, tashmë mbetet gjithçka e hapur për ndeshjen e kthimit në Madrid.

Gjysmëfinalja tjetër e Championsit, ajo mes Atletico Madrid dhe Bayernit do të zhvillohet mbrëmjen e së mërkurës.