Mbyllet “telenovela” De Gea. Te United deri në 2019-n

11/09/2015 00:00

Tashmë është zyrtare. David De Gea do të qëndrojë te Manchester United. Klubi anglez e bëri të ditur këtë lajm nëpërmjet një komunikate për shtyp, ku theksohet se portieri 24-vjeçar firmosi me “djajtë e kuq” një kontratë 4-vjeçare me mundësi rinovimi edhe për një tjetër vit.

De Gea ishte shumë pranë kalimit te Reali i Madridit, por ky transferim nuk u realizua, për shkak të burokracive, duke bërë që United të ndryshojë menjëherë strategji dhe t’i ofrojë atij kontratën e re.

“Jam shumë i kënaqur, që do të nis një kapitull të ri te Manchester United – tha De Gea. – Më ka pëlqyer gjithmonë të luaj me futbollistët e kësaj skuadre, përballë tifozëve tanë fantastikë. Manchester United është një klub special dhe ‘Old Trafford’ një vend ideal për mua, për të vijuar karrierën. Mezi po pres që ta lë të vështirën e kësaj vere pas krahëve dhe të nis punën për t’u përmirësuar e për të ndihmuar skuadrën në arritjen e sukseseve”, u shpreh portieri spanjoll.

Edhe Louis Van Gaal u shpreh i kënaqur për rinovimin e kontratës së De Geas, pavarësisht se në ndeshjet e para të sezonit ai preferoi të aktivizonte Romeron, në vend të 24-vjeçarit. Trajneri holandez theksoi se, De Gea është një prej portierëve më të mirë dhe se, në sezonin e kaluar ndihmoi shumë skuadrën e Manchester United të arrijë rezultate pozitive.

Top Channel