Kosovë, ministri serb nuk firmos betimin

09/12/2014 00:00

Ministri serb në qeverinë e Kosovës, Aleksandar Jabllanoviç nuk e ka nënshkruar betimin në Kuvend. Ministri i sapoemëruar për Komunitete dhe Kthim dhe deri dje deputet i Kuvendit të Serbisë, e ka marrë dokumentin dhe e ka mbyllur.

Më herët kryetari i Listës Serbe arriti një marrëveshje të re me kryeministrin Isa Mustafa, e cila përveç se u mundëson serbëve marrjen e një posti zv.kryeministri, parasheh që qeveria e Kosovës në pjesën e parë të vitit 2015 të krijojë Asociacionin e Komunave Serbe sipas marrëveshjes së arritur në Bruksel.

Po ashtu, marrëveshja me serbët parasheh që Prishtina zyrtare menjëherë të nisë proçedurat për krijimin e kushteve për zyrtarizimin e linjës direkte ajrore Prishtinë-Beograd, si dhe nisjen e një hekurudhe që lidh Kosovën me Serbinë.

Serbët kishin kërkuar po ashtu që të futeshin në marrëveshje edhe çështja e emërimit të një serbi si nëndrejtor i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës dhe emërimin e një serbi si zëvendëskomandant të FSK-së.

Këto kushte Mustafa tha se janë çështje që duhet të rregullohen së shpejti me ligj dhe ua premtoi kur të ndryshojnë ligjet përkatëse.

Top Channel

Vaksinohen edukatoret/ Nis procesi në të gjitha kopshtet e çerdhet e Tiranës
Nga 1 dhjetori mësimi do të zhvillohet i alternuar/ Nxënësit: Duam të rrimë në shkollë
Shembet pallati në Durrës/ Ishte dëmtuar shumë rëndë nga tërmeti i një viti më parë
“Pandemia Covid-19 ka frenuar lejet e ndërtimit. Instituti i Statistikave raporton se në total në të gjithë vendin lejet e dhëna nga bashkitë për ndërtime të reja gjatë periudhës Korrik – Shtator arritën në 262, në rënie me 14.9% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.” Por, në raport me tremujorin e kaluar që përkon me periudhën Prill – Qershor, kohë kur vendi ishte në karantinë ka një rritje të ndjeshme me 53 leje më shumë të miratuara. Tirana kryeson listën me numrin më të lartë me 68 leje të dhëna sipas Instat edhe pse në krahasim me të njëjtën periudhë 2019-ës, ka thuajse një përgjysmim të tyre. Qyteti bregdetar i Durrësit nga ana tjetër ka shënuar një rekord në lejet e dhëna nga bashkia me 49 të tilla në total. Kjo rritje e fortë e lejeve të miratuara për ndërtime të reja në Durrës lidhet kryesisht edhe me procesin e rindërtimit, i cili ka nisur tashmë zbatimin në zonat e prekura nga tërmeti. Paralelisht me uljen e numrit të lejeve, rënie ka pësuar edhe sipërfaqja e dhënë për ndërtesa të reja, teksa vlera e përafërt e lejeve të miratuara në tremujorin e tretë arriti vlerën e rreth 19.5 miliardë lekëve apo 157.5 milionë euro. Pjesa më e madhe e lejeve janë dhënë për ndërtesa banimi kryesisht për banesa njëkatëshe dhe dykatëshe, si dhe për ndërtesa të tjera për qëllime tregtare apo objekte të tjera për zyra.
Një minutë heshtje në nder të Maradonës/ Nis ndeshja mes Kombëtares sonë të femrave dhe Qipros
Top News – BE do të marrë dy miliardë doza të vaksinës kundër COVID-19, një pjesë edhe për Ballkanin