Turqia duket se po forcon lidhjet me Francën

17/11/2014 00:00

Turqia është përballur me kritika nga shumë aleatë perëndimorë, por ka një vend, me të cilin po i forcon lidhjet, dhe ai është Franca.

Deri së fundmi, dy shtetet kishin një marrëdhënie të ftohtë, por tani po gjejnë një emërues të përbashkët për Sirinë. Turqia, një vend anëtar i NATO-s, ka pasur qëndrime që kanë rënë ndesh me shumë prej atyre të aleatëve të saj perëndimorë, mbi Sirinë dhe luftën kundër Shtetit Islamik.

Megjithatë, muajin e kaluar, Presidenti francez Francois Hollande priti homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan, në Paris dhe shprehu qartë se të dy kishin pikëpamje të ngjashme, lidhur me strategjinë që duhet ndjekur me Damaskun.

Top Channel