Sportistët më të paguar në planet

04/11/2014 00:00

Boksieri Floyd Mayweather kryeson listën e sportistëve më të paguar në botë me 105 milionë dollarë në vit sipas revistës ‘Forbes’. Amerikani lë pas futbollistin Cristiano Ronaldo, i cili fiton 80 milionë dollarë në vit (52 nga paga dhe 28 nga reklamat), ndërsa podiumi plotësohet nga basketbollisti amerikan LeBron James me 72.3 milionë dollarë.

Në vend të katërt gjejmë futbollistin e Barcelonës Leo Messi (64.7 milionë dollarë), i ndjekur nga basketbollisti tjetër amerikan Kobe Bryant (61.5 milionë dollarë).

Kjo është lista me 20 sportistët më të paguar të planetit:

1. Floyd Mayweather (SHBA-Boks) 105 milionë $
2. Cristiano Ronaldo (Portugali-futboll) 80
3. LeBron James (SHBA-basketboll) 72,3
4. Lionel Messi (Argjentinë-futboll) 64,7
5. Kobe Bryant (SHBA-basketboll) 61,5
6. Tiger Woods (SHBA-golf) 61,2
7. Roger Federer (Zvicër-tenis) 56,2
8. Phil Mickelson (SHBA-golf) 53,2
9. Rafael Nadal (Spanjë-tenis) 44,5
10. Matt Ryan (SHBA-futboll amerikan) 43,8
11. Manny Pacquiao (Filipine-boks) 41,8
12. Zlatan Ibrahimovic (Suedi-futboll) 40,4
13. Derrick Rose (SHBA-basketboll) 36,6
14. Gareth Bale (Uells-futboll) 36,4
15. Radamel Falcao (Kolumbi-futboll) 35,4
16. Neymar (Brazil-futboll) 33,6
17. Novak Djokovic (Serbi-tenis) 33,1
18. Matthew Stafford (SHBA-futboll amerikan) 33
19. Lewis Hamilton (Angli-Formula 1) 32
20. Kevin Durant (SHBA-basketboll) 31,9

Top Channel