F1, Mercedesët “pushtojnë” Spanjën

11/05/2014 00:00

Lewis Hamilton ka fituar Cmimin e Madh të Spanjës duke marrë kryesimin e renditjes së përgjithshme të pilotëve pas fitores së katërt radhazi në këtë sezon.

Britaniku i Mercedesit la pas shokun e tij të skuadrës, gjermanin Nico Rosberg, në një fundjavë të dominuar krejtësisht nga dy makinat gjermane.

Vendi i tretë për australianin e Red Bullit, Daniel Ricciardo.

Sebastian Vettel (Red Bull), i cili u nis nga vendi i 15, zhvilloi një garë të shkëlqyer duke e përfunduar në vendin e katërt, para Williams-it të finlandezit Bottas.

Vetëm vendi i gjashtë dhe i shtatë për Fernando Alonso dhe Kimi Raikkonen me Ferrari.

Top Channel