Turqi, nën hetim edhe Ozdemir

28/12/2013 00:00

Mediat turke pohojnë se mes dhjetra biznesmenëve të hetuar së fundmi në Turqi, me akuza për korrupsion, është edhe drejtori i kompanisë “Limak”, Nihat Ozdemir, kompani kjo që e ka me koncesion Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës.

Gazeta turke “Hurriyet” shkruan se Ozdemir dhe disa biznesmenë të tjerë akuzohen për “krijimin e një organizate kriminale”, për mitmarrje, mashtrim, falsifikim të dokumenteve zyrtare, kërcënime dhe përvetësimin e aseteve të fituara me aktivitete kriminale.

Në mesin e 41 personave në rastin e dytë të korrupsionit, përveç Ozdemir janë edhe biznesmeni saudit Yasin al-Qadi, i akuzuar më parë për financimin e terrorizmit si dhe pronari i kompanisë së furnizimeve.

Ozdemir me “Limak” sapo ka fituar tenderin për ndërtimin e aeroportit të tretë të Stambollit. Para 3 muajsh, ai bashkë me kryeminstrat Erdogan, Thaci dhe Rama përuruan terminalin e ri të Aeroportit të Prishtinës “Adem Jashari”.

Top Channel