Kryeplaku: Pashë të arratisurit

24/11/2013 08:30

Kryeplaku i fshatit Qatrom është njëri prej dëshmitarëve që ka mundur të shohë dhe të përballet me grupin e të arratisurve.

Myfit Ustalli ka qenë duke udhëtuar me mjetin e tij nga Drenova në drejtim të fshatit Qatrom, kur në një kthesë një grup personash me një furgon i kanë kërkuar që të zbrese nga automjeti ku ai po udhëtonte me djalin e tij.

Sipas kryeplakut njeri nga personat ka qenë i armatosur, por ai nuk ka rezistuar ndaj edhe ata i kane marrë mjetin tip “Mercedes” me ngjyrë të zezë dhe janë larguar.

“Unë kujtova se ishte patrullë policie dhe kur ndalova i pyetja ç’kishte ndodhur. Njëri prej tyre me automatik i ra xhamit, nga djali se unë isha pasagjer dhe na tha: “Shpejt, shpejt, shpejt zbrisni”. Menduam se po i vinim policisë në ndihmë. Zbriti djali, unë nga ana tjetër dhe sa i pyeta: “O çuna ç’bëni” ikën ata. Nuk mora vesh gjë në fillim. Më tha djali: “Ore babi, këta ishin hajdutë”. Kur mora në telefon policinë mësova që ishin të ikur nga burgu”, deklaroi për “Top-Channel” kryeplaku Ustalli.

E gjithë policia e Korçës dhe ekipe të shumta ekspertesh janë duke vijuar punën për përcaktimin e destinacionit të 6 të arratisurve dhe kapjen e tyre. 

Top Channel

Top News – Mbyllen aplikimet për hetues/ 536 persona aplikuan për të qenë pjesë e BKH
Ironi e fatit, por që epilogun e pati me fund të lumtur. Marianna Scarano, infermiere në repartin e reanimacionit në Poliklinikën e Barit, zbuloi një ditë aty të shtruar bashkëshortin e saj. Marianna është prej nje viti në vijën e parë të frontit kundër sëmundjes me kolegët e saj. Makthi personal sakaq filloi kur i shoqi, Vincenzo u dërgua me urgjencë në spital pasi u ndje papritur keq, ndërsa niveli i oksigjenit në gjak i kishte zbritur në 93. Tamponi i doli pozitiv, dhe e cojne me urgjencë në terapi intensive. E shoqja nuk kishte menduar kurrë se do ta gjente aty. “ Mendova se do ta intubonin, thashë se nuk do t`ia kishte dalë dot. Ishte një tmerr, megjithatë nuk hoqa dorë për asnjë cast. Nuk flija dot natën. Ishte gati e paimagjinueshme, që pas stresit të përjetuar më pacientët në të gjithë këta muaj të kaluar në repartin e terapisë intensive, të përfundoja duke bërë infermieren e një njeriu aq të dashur për mua”, ka rrëfyer ajo. Për fat të mirë, më e keqja kaloi dhe Marianna tani thotë se mund të marrë frymë lirisht, pasi i shoqi ka dalë tashmë nga zona e rrezikut, ndërsa të dy shpresojnë ta hedhin sa më shpejt pas krahëve këtë eksperiencë të frikshme.
Top Channel/ “Pse ke ardhur në shtabin tim, makina është e pastër”/ Bardhi përplaset me policinë
Top Channel/ Lezhë, gati për zgjedhjet/ Dërgohen materiale zgjedhore
Top Channel/ Përgatitjet për zgjedhjet/ Shkodër, mbërrijnë materialet zgjedhore
Top Channel/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit. Momenti kur “kërcet” arma