Spanja nuk ka mëshirë për Tahitin

21/06/2013 00:00

Spanja nuk ka treguar mëshirë për Tahitin në ndeshjen e dytë të grupit B të Kupës së Konfederatave dhe hipotekon kualifikimin për në gjysmëfinalet e turneut.

Në Maracana’ të Rio de Zhaneiros ndeshja përfundon me rezultatin e thellë 10-0 për kampionët e Botës, të cilët pjesën e parë e mbyllën 4-0.

Në pjesën e dytë shënojnë edhe 6 gola të tjerë që mund të ishin 7 nëse Fernando Torres do të shënonte 11-metërshin.

Autorët e golave ishin Torres (4), Villa (3), Silva (2) dhe Mata.

Uruguaji mund Nigerinë

Pas humbjes me Spanjën, Uruguajit i duhej një fitore ndaj Nigerisë për të shpresuar në kalimin e grupit dhe këtë gjë e ka arritur.

Për amerikano-latinët shënoi kapiteni Lugano dhe Forlan, ndërsa për ekipin afrikan barazoi përkohësisht Obi Mikel.

Gjithçka do të vendoset të dielën (Nigeri-Spanjë dhe Uruguaji-Tahiti), por me shumë mundësi do të jetë skuadra e Oscar Tabarez ajo që do të kalojë në gjysmëfinalet e turneut.

Top Channel