Formula 1, triumfon Raikkonen

17/03/2013 08:50

Nis me surpriza ky sezon i ri i “Formulës 1”, me ish-kampionin e botës, Kimi Raikonen, që fitoi garën e parë të sezonit, Çmimin e Madh të Australisë.

Finlandezi, i nisur nga vendi i shtatë, përdori një strategji fituese me dy ndalesa, e cila rezultoi vendimtare në fitoren e tij, përballë rivalëve që qëndruan për të ndërruar tre herë gomat.

Ashtu siç pritej, i ashpër edhe dueli midis Ferrarit dhe Red Bullin, që spostuan duelin e tyre për vendet në podium.

Fitues në këtë duel doli Alonso, i renditur i dyti, ndërsa kampioni i botës në fuqi, Sebastian Vettel, mbylli garën i treti.

Paraqitje e mirë edhe për Massën, në vendin e katërt dhe Hamilton, që në garën e tij të parë me Mercedes përfundon i pesti.

Ndërkohë, tepër zhgënjyese situata tek McLaren, shumë larg kreut dhe me Button, si makinën të pozicionuar më mirë, në vendin e nëntë.

Gara si dhe provat zyrtare, të zhvilluara dy herë pas ndërprerjes nga shiu, u transmetuan drejtëpërsëdrejti në ekranin e “Top-Channel”.

Renditja e vendeve që fitojnë pikë ne Australi

1. Raikkonen  Lotus    
2. Alonso        Ferrari       +0m12’451”
3. Vettel         Red Bull     +0m22’346”
4. Massa        Ferrari        +0m33’577”
5. Hamilton    Mercedes    +0m45’561”
6. Webber       Red Bull     +0m46’803”
7. Sutil           Force India +1m05’068”
8. Di Resta     Force India +1m08’449”
9. Button        McLaren     +1m21’630”
10. Grosjean   Lotus         +1m22’759”

Klasifikimi për konstruktorë

1. Ferrari        30 pikë
2. Lotus          26
3. Red Bull      23
4. Mercedes     10
5. Force India  10
6. McLaren        2

Top Channel