Bundesliga, fitojnë ndjekësit e Bajernit

17/02/2013 08:40

Borusia e Dortmundit e harroi menjëherë humbjen turpëruese ndaj Hamburgut javën e kaluar.

Skuadra kampione e Gjermanisë mundi ne ndeshjen e javës së 22 Eintracht Frankfurtin me rezultatin e pastër  3-0.

Protagonisti i verdhezinjve në këtë ndeshje u bë Marko Reus, i cili është autori i të 3 golave.

Rezultati u zhbllokua në minutën e 8’. Pas 120 sekondash, Reus merr pasimin nga Hummels dhe i çoi shifrat në 2-0, ndërkohë që golin e tretë sulmuesi i Dortmundit e shënoi në pjesën e dytë.

Për t’u theksuar është se si Dortmundi ashtu dhe Frankfurti e mbyllën ndeshjen me 10 lojtarë për shkak të ndëshkimit me karton të kuq të Schiber e Inui.

Bajer Leverkusen rigjen fitoren në kampionat. Skuadra e “aspirinave” mundi në “BayArena” Augsburgun me rezultatin 2-1, duke u ngjitur në kuotën e 40 pikëve. Pjesa e parë e ndeshjes përfundoi me avantazhin 1-0 për Bajer Leverkusen me gol të shënuar nga Kissling në minutën e 26 të saj.

Në pjesën e dytë, Leverkusen kërkoi të cojë shifrat në 2-0, ndërkohë që edhe Augsburgu pati mundësi për të barazuar rezultatain.

Kur kishin mbetur edhe 15 minuta nga fundi i ndeshjes, Bajer Leverkusen shënoi edhe golin e dytë me Bender.

U duk se të gjitha llogaritë e kësaj ndeshje u mbyllën, por Augsburgu shkurtoi diferencën me Molders. Frika e Leverkusen u shua plotësisht pas vërshëllimës së fundit të arbitrit.

Në ndeshjet e tjera të Bundesligës gjermane, Fortuna Dyseldorf fitoi me Greuter Furth 1-0, Hamburgu mundi Borusia Moenshngladbah 1-0, Verder Bremen u mund nga Freiburgu 2-3, ndërsa ndeshja mes Mainzit dhe Shalkes përfundoi me barazimin 2-2.

Top Channel