Barcelona kryeson renditjen e IFFHS

01/12/2011 15:25

Barcelona vazhdon të qëndrojë në krye të renditjes botërore të klubeve të Federatës së Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS), duke lënë pas Real Madrid.

Dy ekipet spanjolle dominojnë këtë renditje shumë të shkëputur nga vendi i tretë që mbahet nga argjentinasit e Velez Sarsfield.

Në vend të katërt renditen kampionët në fuqi të Anglisë, Manchester United, të ndjekur nga Porto dhe Manchester City.

Gjermanët e Bayern Munchen janë renditur të shtatët, ndërsa Inter në vend të tetë.

Dhjetëshen e parë e mbyllin Schalke 04 dhe Santos.

Ja renditja e 10 ekipeve të para sipas IFFHS:

1.    Barcelona               332 pikë
2.    Real Madrid            316
3.    Vélez Sarsfield        279
4.    Manchester United   267
5.    Porto                     256
6.    Manchester City       245
7.    Bayern Munchen      239
8.    Inter                      232
9.    Schalke 04             231
10.   Santos                  226

Top Channel