Kupa e Shqipërisë, luhen ndeshjet e dyta

26/10/2011 16:40

Tirana, Skëndërbeu dhe Flamurtari arritën fitore të rëndësishme, ndërsa u zhvillua java e dytë e ndeshjeve të grupeve të Kupës së Shqipërisë.

Bardheblutë arritën një sukses minimal në transfertë, në fushën e vështirë të Laçit dhe përforcuan pozitat e tyre në krye të grupit A me gjashtë pikë. Skëndërbeu doli fitues në përballjen e zhvilluar në Korçë me Kastriotin, ndërsa vlonjatët mundën Teutën kryesuese në kampionat.

Nga ana tjetër, kriza e Dinamos vazhdon të thellohet. Skuadra e vendit të fundit në kampionat, këtë herë mundet edhe në Kupë në kryeqytet edhe nga Elbasani i Kategorisë së Parë. Apolonia fitoi me goleadë me Shkumbinin në Peqin, me rezultatin 3-4, Pogradeci mposhti Kamzën, ndërsa Vllaznia, ditën pas largimit të trajnerit Josa, ndalet në barazim pa gola nga Bylisi. Në stol, për këtë ndeshje ishte ndihmësi i Josës, Plori.

Takimi midis dy skuadrave të Kategorisë së Parë, Luftëtari-Besa, nuk u zhvillua. Për herë të parë në këtë edicion, Kupa nuk mjaftohet vetëm me përballjet me eliminim direkt, por i është shtuar edhe një format grupi. Dy skuadrat e para kualifikohen për në çerekfinale. Pas dy ndeshjeve të para, renditja në grupe është si më poshtë.

Grupi A
                          N F B H Gola P
1. Tirana             2 2 0 0 4-1 6
2. Laçi                 2 1 0 1 3-2 3
3. Apolonia          2 1 0 1 5-6 3
4. Shkumbini       2 0 0 2 4-7 0

Grupi B
1. Pogradeci        2 1 1 0 3-1 4
2. Flamurtari        2 1 0 1 1-1 3
3. Kamza            2 1 0 1 2-3 3
4. Teuta              2 0 1 1 0-1 1

Grupi C
1. Skënderbeu     2 2 0 0 3-0 6
2. Kastrioti          2 1 0 1 3-1 3
3. Besa              1 0 0 1 0-1 0
4. Luftëtari         1 0 0 1 1-4 0

Grupi D
1. Vllaznia         2 1 1 0 4-2 4
2. Bylis             2 1 1 0 2-1 4
3. Elbasani        2 1 0 1 4-5 3
4. Dinamo         2 0 0 2 2-4 0

Top Channel