Australi, “Apple” fiton betejën me “Samsung”

13/10/2011 00:00

Një gjykatë australiane ka ndaluar përkohësisht shitjen e kompjuterave të sheshtë të markës “Samsung Electronics” në Australi.

Vendimi është marrë pasi kompania “Apple” ka fituar betejën ligjore me kompaninë koreano-jugore, lidhur me disa ide për kompjuterat e llojit “touchscreen”.

“Apple” ka akuzuar “Samsung” se ka kopjuar teknologjinë e saj me modelin “Galaxy Tab 10.1”. Dy kompanitë janë angazhuar në beteja ligjore në nëntë vende të botës.

“Samsung” është një nga rivalët më të fortë të “Apple” në prodhimin e celularëve dhe kompjuterave të tipit “smart”.

Vendimi i gjykatës federale kërcënon të dëmtojë pozitën e “Samsung” në tregun australian, pasi do të mungojë edhe në periudhën e rëndësishme të Krishtlindjeve.

Dy kompanitë janë në konflikt lidhur me ekskluzivitetin e ideve që prej muajit prill. Ato akuzojnë njëra-tjetrën se kanë shkelur të drejtat e ekskluzivitetit.

“Apple” ka fituar tashmë një proces në Gjermani, vendi me ekonominë më të fuqishme të Evropës, duke ndalur shitjen e “Galaxy Tab 10.1”.

Javën e kaluar, “Samsung” deklaroi se do të përpiqej të ndalonte shitjen e “iPhone 4S” të “Apple” në Francë dhe Itali, duke e akuzuar kompaninë për shkelje të patentës së transmetimit të teknologjisë 3G.

Vendimi i gjykatës australiane vjen pak ditë pasi kompania humbi drejtorin ekzekutiv të saj, Steve Jobs, i cili ndërroi jetë për shkak të një arresti në frymëmarrje, të shkaktuar nga kanceri në pankreas.

Gjithashtu, një ditë para vdekjes së Jobs, kompania gjigande prezantoi modelin e ri “iPhone 4S”.

Kompania prestigjoze, tashmë “jetime”, është ndërkohë në një betejë gjyqësore edhe me kompaninë tajvaneze të prodhimit të qarqeve elektronike, “Via”.

Top Channel