Irak, sulm vetvrasës, 10 viktima

21/02/2011 12:35

Një sulm vetvrasës ndodhi disa orë më parë pranë një kampi të stërvitjes së rekrutëve të policëve, në veriun e Bagdadit, në Irak.

Si rrjedhojë e shpërthimit, 10 oficerë policie mbetën të vdekur, ndërsa dhjetëra të tjerë janë plagosur, disa në gjendje shumë të rëndë, prandaj bilanci i tragjedisë mund të përkeqësohet.

Lajmi u raportua prej burimeve lokale shëndetësore dhe policore. Ngjarja ndodhi në qytetin e Samarrës, i cili ndodhet 95 kilometra në veri të kryeqytetit Bagdad.

Kjo ka qenë një periudhë e mbushur me sulme vetvrasëse në Irakun e përfshirë edhe nga protestat antiqeveritare, ku kërkohet më shumë siguri dhe kushte më të mira jetese.

36 persona që ktheheshin nga një ceremoni fetare shiite mbetën viktimë e një sulmi të ngjashëm përpara nëntë ditësh, në atë që ishte shpërthimi më i përgjakshëm në muajin shkurt. Një organizatë e lidhur me al-Qaeda ishte e lodhur me atë sulm.

Top Channel