Barcelona, ekipi më i mirë i dekadës

14/02/2011 11:55

Barcelona është ekipi më i mirë i dekadës së parë të shekullit të XXI për Federatën Ndërkombëtare të Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS).

Ekipi katalanas ka lënë prapa tre ekipe angleze: Manchster United, Liverpool dhe Arsenal.

Vetëm vendi i pestë për kampionët në fuqi të Europës, Inter, dhe vendi i gjashtë për nënkampionët në fuqi, Bayern Munchen.

Milan renditet i shtati në këtë klasifikim duke lënë pas Real Madrid.

Ja 15 ekipet më të mira të dekadës sipas IFFHS:

1.    FC Barcelona (ESP) 2.550,0 pikë
2.    Manchester United (ENG) 2.523,0
3.    Liverpool (ENG) 2.414,0
4.    Arsenal (ENG) 2.410,0
5.    Inter Milan (ITA) 2.358,0
6.    Bayern Munich (GER) 2.315,0
7.    Milan AC (ITA) 2.296,0
8.    Real Madrid (ESP) 2.257,0
9.    Chelsea (ENG) 2.235,0
10.    Roma (ITA) 2.028,0
11.    O. Lyon (FRA) 1.958,0
12.    Valencia (ESP) 1.919,0
13.    Juventus (ITA) 1.894,0
14.    Oporto (POR) 1.873,0
15.    Celtic Glasgoë (SCO) 1.764,0

 

Top Channel