Bajern, spektakël në “Allianz Arena”

13/02/2011 08:55

Bajerni dhuron spektakël në ndeshjen e radhës në Bundesligën gjermane.

Skuadra bavareze mundi në Alianc Arena Hofenhajmin me rezultatin 4-0. Të besuarit e Luis van Gal e vendosën diktatin e tyre në këtë ndeshje që në minutën e parë të takimit kur Mario Gomez shënoi golin e avantazhit.

Vetëm 13 minuta më vonë Bajerni i Mynihut shënoi edhe golin e dytë me të riun Tomas Myler, rezultat ky që i çon ata të qetë në dhomat e zhveshjes.

Në pjesën e dytë kampionët e Gjermanisë shënuan edhe dy herë të tjera ku veçohet goli spektakolar i Arjen Roben. Holandezi shënoi golin e tretë pas një aksioni vetjak në hyrje të zonës, ndërkohë që goli i katërt ishte një gjuajtje fantastike që gjeti cepin e portës së Hofenhajmit.

Fitore të lehtë arriti edhe Leverkusen që mundi 3-0 Ajntrajhtin e Frankfurtit në fushën e këtij të fundit. Skuadra e aspirinave zhbllokoi rezultatin  në minutën e 9 me Rolfes, gol ky që u shoqërua nga ai u Renato Augusto në të 32. Në fundin e ndeshjes Balitsh shënoi giolin e tretë për Leverkusen që ruan diferencën prej 3 pikëve me bajernin e Mynihut.

Në ndeshjet e tjera, Shtutgarti u mund thellë nga Nurenbergu 1-4, ndërsa Shalke fitoi me Frajburgun 1-0. Sukses shënuan edhe Sënt Pauli edhe Hamburgu që mundën respektivisht Mynshengladbahun e Volfsburgun.

 

Top Channel

Rusia dëboi nga vendi 20 diplomatë cekë të cilët janë urdhëruar të largohen, si masë shpaguese ndaj largimit që republika ceke i bëri të shtunën 18 diplomatëve rusë. Vendimi i Pragës erdhi pas një hetimi që tregoi pas shpërthimit të një depoje municionesh në Ceki, qëndronte Moska. Kjo e fundit i dha diplomatëve çekë një ditë kohë për t’u larguar, ndërsa Praga u dha rusëve 48 orë. Ministria e Jashtme ruse e cilësoi vendimin e çekëve si “të pashembullt” dhe si “akt armiqësor”. “Me dëshirën për të kënaqur Shtetet e Bashkuara, pas sanksioneve të fundit të SHBA-së kundër Rusisë, autoritetet çeke madje i tejkaluan udhëzuesit e tyre”, thuhej në një deklaratë të saj, ku cilësoheshn si të pabaza dhe absurde pretendimet e çekëve se diplomatët rusë janë operativë të inteligjencës. Shtetet e Bashkuara thanë se qëndrojnë krah Republikës Çeke lidhur me vendimin për të dëbuar diplomatët rusë. “SHBA qëndron me Republikën Çeke në përgjigjen e saj të vendosur kundër veprimeve keqdashëse të Rusisë në tokën e çeke”, shkruante zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price në Twitter. “Ne duhet të veprojmë në mënyrë të vendosur në përgjigje të veprimeve ruse që vënë në rrezik integritetin territorial, sigurinë energjitike ose infrastrukturën kritike të aleatëve dhe partnerëve tanë”, shtoi ai. Cekia sqaroi se ka informuar aleatët e NATO-s dhe Bashkimit Evropian në lidhje me përfshirjen e dyshuar ruse në një shpërthim depoje municionesh në vitin 2014 dhe çështja do të trajtohet në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së.
Top Channel/ SHBA kërcënon Rusinë, “ Po vdiq Navalny, do të ketë pasoja”
Top News – Rrëfimi i një patronazhisti/ Si mblidhen të dhënat sekrete për PS
Top News – Belinda Balluku në garën e Kombinatit/ Fushata e ministres që kërkon mandatin si deputete
Top News – Kandidati demokrat në Korçë/ Fushata e Salianjit derë më derë te qytetarët
Top News – Votimi i emigrantëve/ Dështim i politikës edhe në këto zgjedhje